Strona korzysta z plików cookies. Możesz określic warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

OK

image

Informacje

Menu » Łomianki w liczbach

Gmina miejsko-wiejska (od 1990 r.) w Powiecie Warszawskim Zachodnim
Numer identyfikacyjny 1432053 - gmina Łomianki, (1432054 - miasto, 1432055 - obszar wiejski), podregion statystyczny nr 20 "Warszawski".
Prawa miejskie: 1 stycznia 1989 r.
Obszar terytorialny: 38,06 km2
Liczba ludności - na dzień 31.12.2019 r. było 25.465 mieszkańców zameldowanych na pobyt stały
Liczba mieszkańców według stanu na dzień 31.12.2019 r. w poszczególnych miejscowościach:
 • Kiełpin - 1.864
 • Dąbrowa - 160
 • Dziekanów Nowy - 446
 • Dziekanów Leśny - 2.325
 • Dziekanów Polski - 1.085
 • Sadowa - 777
 • Łomianki Dolne - 2.643
 • Kępa Kiełpińska - 85
 • Łomianki - 16.080
  Osiedla: Buraków-Wrzosów, Dąbrowa Leśna, Dąbrowa Rajska, Dąbrowa Zachodnia, Łomianki Baczyńskiego, Łomianki Centralne, Łomianki Górne, Łomianki Majowe, Łomianki Prochownia, Łomianki Stare, Łomianki Trylogia, Łomianki Powstańców, Łomianki Pawłowo i Równoległa.
  Sołectwa: Dziekanów Bajkowy, Dziekanów Leśny, Dziekanów Nowy, Dziekanów Polski, Kępa Kiełpińska, Kiełpin, Łomianki Chopina, Łomianki Dolne i Sadowa.
  Położenie: 15 km od centrum stolicy. Cały obszar gminy znajduje się w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego.


  [obrazek]

  [obrazek]
  Cały obszar gminy znajduje się w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego, w którym oprócz pięknych fragmentów nielicznego już niestety starodrzewu, wielką osobliwością są wydmy. Szczególną wartość mają również wielkie tereny przypominające wyglądem tundrę, porosłe wyłącznie roślinnością krzewiastą - głównie jałowcem i karłowatą sosną.
  Puszcza jest siedliskiem wielu rzadkich gatunków zwierząt, z najbardziej charakterystycznymi jak bóbr, ryś czy największy z ssaków - łoś, będący symbolem Kampinoskiego Parku Narodowego. Po KPN można wędrować szlakami turystycznymi (w sumie 350 km) lub jeździć 200-kilometrową trasą rowerową.

  NAD WISŁĄ
  Dolina Wisły - to obszar o szczególnych cechach przyrodniczo-krajobrazowych, charakterystycznych dla dolin wielkich rzek. Wzdłuż brzegu Wisły ciągnie się szereg jezior i oczek wodnych. Największe z nich to: Pawłowskie, Fabryczne i Kiełpińskie - tworzące, wraz z przyległymi terenami rezerwat przyrody oraz Dziekanowskie - w upalne dni chętnie odwiedzane przez spragnionych ochłody amatorów kąpieli. Zarówno jeziora jak i Wisła stwarzają idealne warunki do wędkowania. Jest tu także rezerwat przyrody - Ławice Kiełpińskie, obejmujący obszar wysp, piaszczystych łach i płynących wód rzeki. Chronione są tu ostoje lęgowe rzadkich i ginących gatunków ptaków takich jak mewy śmieszki, mewy pospolitej, rybitwy rzecznej. Zatrzymują się tu orły bieliki, kormorany, czaple siwe i białe.

  SPORT, REKREACJA, KULTURA
  Piękne dukty leśne Puszczy Kampinoskiej oraz malownicze tereny nadwiślańskie sprawiły, że coraz większą popularnością na terenie naszej gminy cieszy się zarówno turystyka rowerowa jak i jeździectwo. Powstało tu kilka stadnin, prowadzących naukę jazdy konnej i treningi. Znakomitym udogodnieniem dla rowerzystów i wędkarzy jest sezonowa przeprawa promowa łącząca brzegi Wisły na wysokości Burakowa i Tarchomina. W 2009 roku wybudowane zostało boisko wielofunkcyjne w Dziekanowie Leśnym (ul. Akacjowa) oraz boisko ORLIK 2012 ( ul. Fabryczna).
  ICDS Łomianki
  [obrazek]
  Integracyjne Centrum Dydaktyczno-Sportowe Jana Pawła II w Łomiankach to jeden z najnowocześniejszych ośrodków dydaktyczno -sportowo -rekreacyjnych w Polsce, składający się z nowoczesnej szkoły i części sportowo-rozrywkowej, w skład której wchodzi m.in. hala sportowa, aula, pływalnia, sauna, strzelnica, fitness.

  Centrum Kultury Łomianki
  [obrazek]
  Centrum Kultury w Łomiankach to miejsce spotkań z muzyką, teatrem, literaturą i sztuką. Położony w centralnej części Łomianek, tuż przy ul. Warszawskiej. Oferta adresowana jest do wszystkich grup wiekowych ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb dzieci i seniorów. Mieszkańcy Łomianek rozwijają tu swoje pasje w licznych sekcjach m.in. rękodzieła artystycznego, plastycznej, metaloplastycznej, literackiej, ceramicznej, gimnastycznej, cyrkowej, shaolin kempo, muzycznej. Działają tu także Klub Seniora, Salon Kobiet 50+, zespół taneczny „Łomianeczki" i teatry „Spinka" i „Spineczka". Oprócz zajęć stałych w CK odbywają warsztaty bębniarskie, fotograficzne, śpiewu białego, plenery malarskie, capoeira. Działa również galeria, gdzie prezentują prace młodzi artyści i twórcy związani z Łomiankami. W roku 2008 Centrum Kultury realizował projekty finansowane ze środków UE - „Rower w każdym stanie skupienia" i „Salon Kobiet 50+ proponuje". W 2009 roku rozpoczęła się rozbudowa Centrum Kultury.

  Biblioteka Publiczna Łomianki
  [obrazek]
  Biblioteka Publiczna to najstarsza instytucja kultury w Łomiankach, powstała w 1947 roku. Posiada dwie filie: w Dziekanowie Nowym i Dąbrowie oraz Punkt Biblioteczny w Burakowie. W głównej siedzibie Biblioteki znajdują się czytelnie: naukowa, komputerowa oraz „Willa Śmiesznotka" (czytelnia dziecięca). Biblioteka posiada stronę internetową: www.biblioteka.lomianki.pl, na której podane są informacje o aktualnych wydarzeniach oraz katalog książek z możliwością rezerwacji publikacji.


  [obrazek]
  Łomianki jako jedyna z podwarszawskich gmin posiadają własna komunikację autobusową. Jej historia sięga 1956 r., kiedy to na ulicach pojawiły się autobusy z Warszawy. W maju 1991 r. po raz pierwszy na ulice wyjechały autobusy z herbem Łomianek. Przełamując monopol stołecznego przedsiębiorstwa MZK, które przedstawiło wygórowane żądania za obsługę linii „701", Łomianki jako pierwsza z podwarszawskich miejscowości, uruchomiły własną linię autobusową. 1 stycznia 1997 r. utworzono Komunikację Miejską Łomianki Sp. z o.o., która do dziś jest odpowiedzialna za publiczny transport autobusowy.


  [obrazek]
  Instytut Studiów nad Rodziną w Łomiankach jest naukową jednostką Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, prowadzącą interdyscyplinarny kierunek studiów nauki o rodzinie. Inicjatorem i założycielem tej pionierskiej w Polsce i świecie placówki był śp. ks. abp Kazimierz Majdański. Instytut rozpoczął swoją działalność 29 IV 1975 r. Prowadzi studia I° i II° w systemie stacjonarnym i niestacjonarnym oraz studia podyplomowe. Absolwenci Instytutu są przygotowani do pracy w placówkach: oświatowo-wychowawczych, opiekuńczo-rehabilitacyjnych, poradniach specjalistycznych, agendach służb socjalnych, samorządowych oraz instytucjach profilaktyki społecznej.
  Dzięki składam Bogu za .... działalność Instytutu, którą nazwałbym czasem wielkiej refleksji nad ludzką rodziną oraz nieustannym zgłębianiem i poznawaniem niewyczerpanej tajemnicy małżeństwa i rodziny. Dziękuję Stwórcy za ten wielki skarb, jakim jest Instytut dla Kościoła w Polsce i dla całej naszej Ojczyzny. (Jan Paweł II, 25 III 1995)

  Wojewódzki Szpital Dziecięcy im. Dzieci Warszawy w Dziekanowie Leśnym - to placówka z ponad 40-letnimi tradycjami, położona na skraju Puszczy Kampinoskiej. Tutaj, wśród sosnowego lasu, corocznie ponad 6 tysięcy dzieci jest leczonych w 8 specjalistycznych oddziałach, a niemal 60 tys. dzieci odwiedza 19 poradni specjalistycznych. W szpitalu działa szkoła podstawowa i gimnazjum. Mali pacjenci otoczeni są opieką doświadczonego zespołu psychologów klinicznych.

  Szpital dziekanowski, jako jeden z pierwszych w Polsce, umożliwił całodobowe przebywanie rodziców na terenie oddziałów, w tym także zabiegowych. Matki mają możliwość spacerowania z dziećmi po rozległym leśnym parku przyszpitalnym.

  Z myślą o pacjentach niepełnosprawnych, szczególnie z mózgowym porażeniem dziecięcym, uruchomiono ośrodek hipoterapii, a także dział hydroterapii jako część nowocześnie urządzonego działu rehabilitacji. W zakresie rehabilitacji szpital cieszy się ugruntowaną renomą w leczeniu uszkodzeń splotu ramiennego.


  MIASTA SIOSTRZANE

  Historia tej polsko-amerykańskiej przyjaźni sięga czasów II wojny światowej. 18 września 1944 r. amerykański bombowiec Boeing B-17 G „I'll be seeing you/till we meet again". 14 lipca 1991 r. podpisano oficjalną umowę o siostrzanej współpracy między miastami.
  [obrazek]
  Każdego roku delegacja z Columbia Heights, przybywa na uroczystości upamiętniające tragiczne wydarzenia II wojny światowej. Na bieżąco dokonywana jest też wymiana informacji o ( aktualnych) wydarzeniach w obu miastach. W roku 2008, po raz pierwszy w ramach wymiany kulturowej Łomianki gościły młodzież z Columbia Heights. Podczas pobytu w Polsce młodym Amerykanom towarzyszyli ich rówieśnicy z Łomianek, którzy w wakacje 2009 roku zwiedzali USA. Jeden z członków Komitetu Miast Siostrzanych z USA, wielce zasłużony dla Łomianek (m.in. pomoc dla Szpitala Dziecięcego w Dziekanowie Leśnym) Polak Walter Logacz posiada tytuł Honorowego Obywatela Łomianek.

  Głównym inicjatorem nawiązania kontaktów był Andrzej Kulesza (Honorowy Obywatel Łomianek), polski architekt, który zaprojektował Noyelles-les-Vermelles.
  [obrazek]
  1 lutego 1991 r. zawarty został układ o współpracy Łomianek i Noyelles-les-Vermelles. Uroczyste podpisanie aktu o współpracy siostrzanej nastąpiło dnia 27 kwietnia 1991 r. Współpraca partnerska między miastami, opiera się na stałych kontaktach, wymianie doświadczeń w zakresie działalności samorządowej, a także na współzawodnictwie sportowym młodzieży i kontaktach kulturalnych. W 2007 r. doszło do wymiany radnych z obu miast, której celem było zaznajomienie się z organizacją pracy samorządów w Polsce i we Francji, a także z bieżącymi zadaniami gmin i sposobami ich realizacji. Corocznie uczniowie szkół podstawowych, uczestniczą w programie współzawodnictwa międzynarodowego w piłce nożnej. Ponadto, uczniowie ze szkół w Łomiankach biorą udział w wymianach wakacyjnych, co pozwala młodzieży polskiej i francuskiej poznać z bliska oba kraje.

  Ciekawostki:

  W 2014 roku Łomianki obchodziły 25-lecie nadania praw miejskich.
  • Wg projektów z 1925 roku to właśnie z Łomianek do Grodziska i Żyrardowa miała prowadzić pierwsza linia metra.
  • W 1939 roku nad Łomiankami odbył się jeden z pierwszych pojedynków powietrznych podczas II wojny światowej zakończony staranowaniem maszyny przeciwnika. Pilot podpułkownik Leopold Pamuła lecący samolotem PZL P-11 zaatakował i przepędził nadlatującego He 111, potem związał się w walce z trzema Messerschmittami Bf 109. Co oczywiste, nie miał najmniejszych szans i został trafiony. Płonącym samolotem zdołał jeszcze wlecieć w Messerschmitta, zderzając się i taranując Niemca, zaś sam ciężko poparzony wyskoczył z samolotu i bezpiecznie na spadochronie opadł ku ziemi.
  • W 2009 roku Łomianki zmieniły herb i wprowadziły pierwszą flagę.


  Do góry