Strona korzysta z plików cookies. Możesz określic warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

OK

image

Informacje

Menu » Miasta Partnerskie

Columbia Heights

Umowa o siostrzanej współpracy Łomianek i Columbia Heights została podpisana 14 lipca 1991 roku.
Kontakty z Columbia Heights sięgają swymi korzeniami do czasów II wojny światowej, kiedy to nad Łomiankami został zestrzelony amerykański samolot, tzw. latająca forteca, jeden z ponad 100samolotów, które niosły pomoc powstańcom warszawskim. Spośród10-osobowej załogi 8 żołnierzy zginęło a dwóch: James Christy i Marcus Shook dostało się do niewoli niemieckiej (po wyjściu z niewoli powrócili do USA). W Łomiankach pozostała pamięć o niosących pomoc żołnierzach amerykańskich. Jednej z ulic w Dziekanowie Leśnym nadano imię Francisa Akinsa, właśnie tutaj pochowanego w zbiorowej mogile z rozkazu Niemców. W 1946 roku ciała lotników amerykańskich zostały ekshumowane i przeniesione najpierw na Cmentarz Powązkowski w Warszawie, a następnie - na amerykański cmentarz wojskowy w Belgii. Na cmentarzu parafialnym w Kiełpinie zbudowano Pomnik Pamięci Lotników Amerykańskich.
Dnia 14 września 2001 roku odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej w Łomiankach, zorganizowana z okazji 10-lecia współpracy Łomianek z Noyelles les Vermelles i Columbia Heights. Niestety, z powodu tragicznych wydarzeń, które miały miejsce 11 września w Nowym Jorku, nie przyjechała delegacja amerykańska. Tytuł Honorowego Obywatela Rada Miejska nadała wówczas, wielce zasłużonemu dla Łomianek i ofiarnemu (zwłaszcza dla Szpitala Dziecięcego w Dziekanowie Leśnym) Polakowi z USA - Walterowi Logaczowi (specjalny dyplom odebrał miesiąc później).
Na bieżąco, kontakty z Columbia Heights utrzymuje Społeczna Komisja Siostrzanych Miast.
Więcej informacji na stronie Columbia Heights http://www.ci.columbia-heights.mn.us

Noyelles les Vermelles


Kontakty z Noyelles les Vermelles we Francji (departament Pas de Calais) trwają od 1991 roku. Inicjatorem współpracy z Noyelles les Vermelles był polski architekt mieszkający we Francji, który zaprojektował to kilkutysięczne miasto, Andrzej Kulesza. Porozumienie o przyjaźni i współpracy Noyelles les Vermelles i Łomianek podpisane zostało w 1991 r. Obie strony zobowiązały się do utrzymywania stałych kontaktów i wymiany doświadczeń. W praktyce sprowadza się to do wzajemnych wizyt grup radnych i młodzieży szkolnej; np. nasze dzieci i młodzież wyjeżdżają co roku na turniej piłki nożnej do Francji.

Zapraszamy na oficjalny serwis Noyelles les Vermelles: www.noyelleslesvermelles.fr
Do góry