Strona korzysta z plików cookies. Możesz określic warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

OK

image image image image

Informacje

Aktualności » Na rzecz dużych rodzin

Na rzecz dużych rodzin

Wczoraj (28 stycznia br.) w Grodzisku Mazowieckim odbyło się forum na rzecz dużych rodzin. Wzięli w nim udział samorządowcy z całej Polski. Gospodarzem spotkania był Grzegorz Benedykciński - burmistrz Grodziska Mazowieckiego. Naszą gminę reprezentował Burmistrz Łomianek, Tomasz Dąbrowski wraz ze swoim zastępcą, Piotrem Rusieckim.

[obrazek]

Spotkanie było okazją do wymiany poglądów i doświadczeń; karty rodziny funkcjonują już w Polsce przeszło 8 lat! Wszyscy zgodni byli co do jednego: Duże Rodziny są wartością dla społeczności lokalnych. Celem uczestników Forum jest także, aby taka karta powstała na poziomie ogólnokrajowym. W projekt zaangażowani są m.in.: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus", Fundacja Mama i Tata.

[obrazek]

Burmistrz Tomasz Dąbrowski zaprosił wszystkich do Łomianek. Wspomniał o funkcjonującym od lat na naszym terenie Wydziale Studiów nad Rodziną UKSW oraz - współpracujących z gminą - aktywnie działających na rzecz rodzin organizacjach pozarządowych i zadeklarował chęć i gotowość zorganizowania kolejnego spotkania właśnie w Łomiankach.

[obrazek]

na zdj. (od lewej): Paweł Woliński z Fundacji Mamy i Taty,
Tomasz Dąbrowski, Burmistrz Łomianek, Piotr Rusiecki, Zastępca Burmistrza Łomianek

Kartę Dużych Rodzin (w Łomiankach Kartę rodziny 3+ i 4+), zapewniającą rodzinom wielodzietnym tańszy dostęp do obiektów kulturalnych i sportowych, zniżki komunikacyjne, wprowadziło już ok. 200 gmin. Forum Samorządowe to nieformalne porozumienie samorządów. Zadaniem jest propagowanie dobrych praktyk, rozwój i doskonalenie narzędzi polityki rodzinnej funkcjonujących na poziomie min, miast i powiatów.
[obrazek]
W Polsce pierwszy kartę wprowadził w 2005 r. Wrocław, następny był Grodzisk Mazowiecki (2008 r.), który przez miniony rok sprawował roczną prezydencję Forum.
Gmina Łomianki podjęła działania zmierzające do polepszenia warunków życiowych rodzin wielodzietnych zamieszkałych na terenie Gminy Łomianki w roku 2011. Realizację tego zadania powierzono Ośrodkowi Pomocy Społecznej.
Do góry