Strona korzysta z plików cookies. Możesz określic warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

OK

image image image image image image
plac zabaw w Kiełpinie
pełnowymiarowe boisko przy ul. Wiślanej
przedszkole w Dziekanowie Leśnym
Bitwa pod Łomiankami 1939
Kampinoski Park Narodowy
Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łomiankach
UNIA EUROPEJSKA | BITWA POD ŁOMIANKAMI | GOSPODARKA ODPADAMI | KOMUNIKACJA MIEJSKA

Informacje

Aktualności » Jak wybrać przedszkole?

Jak wybrać przedszkole?
MEN ułatwia wszystkim rodzicom wybór najlepszej placówki

Już za 3 miesiące rozpoczną się zapisy do przedszkoli. Ministerstwo edukacji przygotowało interaktywną mapę przedszkoli - dostępną w całym kraju aplikację, która ma ułatwić rodzicom wybór najlepszej placówki.
[obrazek]
- Rodzice mają prawo do wyboru przedszkola. Jest on tak samo ważny jak decyzje o zapisaniu dziecka do konkretnych szkół na kolejnych etapach nauki. Dlatego zachęcamy Państwa do skorzystania z map przedszkoli – informuje MEN. - Każdy rodzic może tam odnaleźć placówki w okolicy zamieszkania i sprawdzić je pod kątem własnych wymagań i aspiracji oraz potrzeb rozwojowych dziecka – czytamy w komunikacie.

Zestawienie ma również pokazać władzom gmin, jaką ofertę bezpłatnych zajęć dodatkowych zapewniają swoim mieszkańcom sąsiednie samorządy ze środków dotacji przedszkolnej.

Mapy przygotowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej powstały na podstawie informacji przekazanych przez dyrektorów publicznych przedszkoli.

Pierwsza mapa - zawiera informacje o zajęciach realizowanych w konkretnych przedszkolach publicznych. Obecnie jest wypełniona w 36 procentach i będzie uzupełniana w miarę przekazywania przez przedszkola informacji o swoich ofertach zajęć.

Druga mapa - przedstawia kwoty dotacji celowej (tak zwanej przedszkolnej), którą uzyskały gminy w 2013 roku na dofinansowanie zadań w zakresie wychowania przedszkolnego. Są to środki, które przeznaczone muszą być przez gminy właśnie na bezpłatne zajęcia dodatkowe oraz ograniczenie opłat za przedszkola dla rodziców.

- Nauczyciele wychowania przedszkolnego mają kwalifikacje do prowadzenia zajęć uwzględniających wszystkie elementy podstawy programowej. Zagwarantowanie ich organizacji należy do zadań samorządów gminnych – przypomina MEN. I dodaje: Dzięki dotacji przedszkolnej nie ma już potrzeby organizowania w przedszkolach podobnych zajęć przez firmy zewnętrzne i opłacania ich przez rodziców.

Źródło: MEN
oprac. Serwis Samorządowy PAP


Do góry