Strona korzysta z plików cookies. Możesz określic warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

OK

image image image

Informacje

Aktualności » Wiosenne porządki w gminie

Wiosenne porządki w gminie

Dzikie wysypiska śmieci nie należą w Polsce do rzadkości. Wraz z nadejściem wiosny porządkujemy Łomianki, sprzątamy często niebezpieczne odpady, opakowania po lakierach, farbach, gruz oraz okazałe fragmenty papy. W sprzątanie włączają się mieszkańcy oraz organizacje pozarządowe. Także mieszkańcy - w odpowiedzi na wcześniejszy apel Urzędu - zgłaszają takie "dzikie wysypiska".

[obrazek]

na zdj. trwa sprzątanie okolic jeziora za oczyszczalnią ścieków

Gmina na bieżąco likwiduje nielegalne wysypiska śmieci. Obecnie w okolicach jeziora znajdującego się tuż za oczyszczalnią ścieków pracuje ekipa, która w ciągu tygodnia - tylko w tym jednym miejscu - zebrała ponad 200 worków śmieci różnego pochodzenia!

[obrazek]

Pamiętajmy: Śmieci są groźne dla ludzi i zwierząt!

Śmieci wyrzucane w lesie stanowią śmiertelne zagrożenie dla zwierząt. Beztrosko wyrzucane puszki i butelki po piwie i foliowe torebki stanowią pułapkę dla najmniejszych zwierząt. Sarny ranią sobie nogi na pobitym szkle. Dziki zjedzą to, co znajdą w śmieciach. W bagienkach i na torfowiskach znajdujemy pojemniki z wyciekającą ropą i otwarte puszki farby, a przecież wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z faktu, że substancje takie wsiąkają w glebę i mogą doprowadzić nawet do skażenia środowiska. Powiedzmy w końcu DOŚĆ! wyrzucaniu do lasów: pozostałości po remontach, starych mebli czy zużytego sprzętu elektronicznego.

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

Referat Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska apeluje o pomoc w identyfikacji takich „nieekologicznych” miejsc. Kontakt z referatem: 22 768 62 25, e-mail: odpady@lomianki.pl.
Powyższe pomoże sukcesywnie eliminować „takie” widoki z naszego krajobrazu. Dbajmy razem o nasze środowisko!
-------------------------------------
"Sprzątamy nasze miasta"

W  minioną sobotę 29 marca o godz. 11.00 pełni energii i chęci rozpoczęliśmy akcję sprzątania. Zebrało się nas 12 osób. Troje mieszkańców i dziewięć osób z naszej Fundacji Art of Living.

[obrazek]

na zdj. mieszkańcy i członkowie Fundacji Art of Living sprzątający okolice Jeziora Dziekanowskiego

Podzieleni na dwie grupy ruszyliśmy z ul. Wędkarskiej wzdłuż brzegów jeziora, zbierając śmieci z brzegu i z wody. Główny rodzaj śmieci to  butelki i puszki po alkoholu inapojach, pudełka po robakach oraz wszelkiego rodzaju torby plastikowe ipapiery. Przykro stwierdzić, że zdecydowaną większość śmieci pozostawiają po sobie wędkujący, którzy powinni cenić sobie czystość ipiękno natury. Miłym akcentem akcji było dołączenie się do obydwu grup po jednej osobie - okolicznym mieszkańcu. Osoby te widząc nas sprzątających zainteresowały się i zaoferowała pomoc. Wszyscy podzielili się z nami tą samą obserwacją, że teren jest piękny, ale zbyt zaniedbany. Narzekali na brak pojemników na śmieci.

[obrazek]

Akcja zakończyła się ok 15.00, a jej efektem jest czysty brzeg jeziora od strony posesji. Uzbieraliśmy łącznie 25 worków, które zostały ustawione  przy ulicy prowadzącej nad jezioro (w okolicy baru) oraz przy ul. Wędkarskiej. Urząd Miejski w Łomiankach zapewnił odbiór śmieci.

Fundacja Art of Living

-------------------------------

I zapraszamy do GPSZOK. Punkt czynny jest: od pon. do pt. w godz. 10.00 – 18.00, w sobotę w godz. 10.00 – 14.00. W razie jakichkolwiek zgłoszeń, uwag lub  pytań prosimy o kierowanie ich bezpośrednio do gminy (tel. 22 768 63 24).

[obrazek]


Do góry