Strona korzysta z plików cookies. Możesz określic warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

OK

image image image

Informacje

Aktualności » Mieszkańcy chcą budowy szkoły w Dąbrowie!

Mieszkańcy chcą budowy szkoły w Dąbrowie!W środę, 9 marca Burmistrz Łomianek, Tomasz Dąbrowski wraz ze swoim Zastępcą, Piotrem Rusieckim i Kierownik Referatu Inwestycji, Martą Andrusiak spotkali się w klubie na ul. Akacjowej 20A z mieszkańcami Dąbrowy w sprawie budowy szkoły w tej części Łomianek. Celem spotkania było przedstawienie trzech koncepcji realizacji placówki oświatowej, a także poznanie zdania mieszkańców na temat proponowanych wariantów.

[obrazek]

- Mieszkańcom należy się informacja. Jesteśmy pewni, że Państwa uwagi będą miały wpływ na wygląd przyszłej szkoły – mówił Piotr Rusiecki, Zastępca Burmistrza Łomianek.

[obrazek]

W poprzednich kadencjach mieszkańcy nie mieli okazji do uczestniczenia w podobnych spotkaniach. Do tej pory z wyglądem powstających budynków byli zapoznawani dopiero po zleceniu projektów, kiedy już nie można było nanieść żadnych zmian. Działania burmistrza Dąbrowskiego mają to zmienić, dlatego też ogłoszono konkurs na opracowanie rozwiązań projektowych.

[obrazek]

Burmistrz Dąbrowski podkreślił również, że bardzo mu zależy, aby szkoła w Dąbrowie wpisywała się w otoczenie "wiecznie zielonej" Dąbrowy.
 [obrazek]

Wystartowały w nim trzy firmy, których efekty pracy przedstawiono mieszkańcom Dąbrowy. O postępach prac informowano na łamach dwutygodnika "Gazeta Łomiankowska.pl" oraz na www.lomianki.pl.

[obrazek]

projekt 1

[obrazek]

projekt 2

Komisja konkursowa pozytywnie oceniła trzeci projekt (poniżej), zakładający wzniesienie trzykondygnacyjnego budynku z częściowym podpiwniczeniem. Jego mocnymi stronami są: maksymalne wykorzystanie całej powierzchni działki, jak i istniejących zjazdów, duże nasłonecznienie sal lekcyjnych, możliwość etapowania prac, czytelna struktura funkcjonalna obiektu, wygląd budynku wpisujący się w okoliczny krajobraz oraz spełnienie wszystkich podstawowych warunków technicznych. Gmina jest dysponentem także pozostałych koncepcji, dlatego na każdym etapie projektowania może wykorzystać rozwiązania zaproponowane przez architektów.

[obrazek]

projekt 3

- Szkoła w Dąbrowie musi powstać, ponieważ jeśli nie podzielimy obwodu na Dąbrowę i Łomianki, czeka nas, dzieci i ich rodziny olbrzymi problem – podkreślił Burmistrz Rusiecki. – W związku z decyzjami radnych mamy taką sytuację, że prawdopodobnie w Szkole Podstawowej nr 1 w Łomiankach pierwsze klasy skończą się na literze „K”. Już dzisiaj dzieci przychodzą na drugą zmianę – dodał.

[obrazek]

projekt 3

Urząd Miejski zamierza do końca roku wykonać projekt i uzyskać zgodę na budowę szkoły, ta miałaby rozpocząć się w kolejnym. Do przetargu zgłosiło się 19 firm. Będą również czynione starania o pozyskanie środków finansowych z zewnętrznych dofinansowań. Burmistrz zakłada powstanie szkoły dla 21 oddziałów szkolnych, jak również wybudowanie hali sportowej z zapleczem i widownią, boiska sportowego, bieżni, placu zabaw oraz parkingu. Co ciekawe, obiekt byłby także pierwszym budynkiem użyteczności publicznej służącym jako zabezpieczenie podczas ewentualnej powodzi. Według wstępnych szacunków budowa ma kosztować 10-15 mln zł, jednak ostateczny koszt będzie znany dopiero po wykonaniu dokumentacji projektowej i kosztorysu.

Mieszkańcy, którzy opuszczali wczorajsze spotkanie wyrażali zadowolenie, że w końcu widać że jest realna szansa na realizację tak potrzebnego nie tylko Dąbrowie, ale i całym Łomiankom przedsięwzięcia.

Jeszcze w kwietniu odbędzie się sesja Rady Miejskiej, na której Burmistrz Dąbrowski zaproponuje radnym przesunięcie środków finansowych na rozbiórkę zniszczonych budynków, w miejscu których ma powstać nowa szkoła. Władze gminy zapraszają mieszkańców na obrady, by mogli wyrazić swoje poparcie dla budowy placówki oświatowej w Dąbrowie.
A nie ulega wątpliwości, że szkoła jest potrzebna. Miejmy nadzieję, że burmistrz dopnie swego i już wkrótce dzieci z Dąbrowy będą mogły uczęszczać do szkoły w swojej okolicy.


Do góry