Strona korzysta z plików cookies. Możesz określic warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

OK

image image image

Informacje

Aktualności » Przerwa na pływalni

Przerwa na pływalni

Od 15 do 21 kwietnia nieczynna będzie pływalnia w ICDS. W ramach zaplanowanej przerwy technologicznej, wymieniona zostanie woda basenowa.

[obrazek]

Bezpośrednią przyczyną wytrącania się osadów  w nieckach basenowych naszej pływalni jest jakość wody basenowej w wodociągu miejskich, z którego jest pobierana woda. Surowa woda do wodociągu ujmowana jest  z podziemnego pokładu czwartorzędowego i posiada w swoim składzie fizykochemicznym podwyższony poziom żelaza i manganu (Mn-1,3 mg/l  i Fe-1,0 m/g/l), które to związki występują w postaci rozpuszczonej, z uwagi na brak tlenu w pokładach wód podziemnych.

W procesie uzdatniania wody basenowej jednym z elementów jest konieczność jej wymiany na świeżą, w ilości nie mniejszej niż 30 l/osobę korzystającą z basenu. Ma to zapobiec przede wszystkim zasoleniu wody. Średnio do basenu wprowadza się rocznie ok.2500 m3 świeżej wody wodociągowej. Zawiązki żelaza i manganu w niej zawarte, zostają natychmiast utlenione prze chlor wolny, który jest jednym z najsilniejszych utleniaczy. Z biegiem czasu następuje ich kumulacja, aż do momentu, kiedy zostanie przekroczona zdolność rozpuszczania tych związków w wodzie basenowej, co w konsekwencji prowadzi do ich wytracania się i osadzanie na dnie i ściankach basenu w postaci rdzawych osadów. Są one nieszkodliwe dla zdrowia, jednak ich efekt estetyczny jest nie do zaakceptowania. Sytuacja taka pojawia się co roku.

[obrazek]

Jedynym skutecznym i długofalowym rozwiązaniem jest całkowita wymiana wody w nieckach basenowych.
       
Minimalny czas wymiany wody w basenie sportowym wynosi 6 dni. Nie można go przyspieszyć, gdyż zbyt szybkie opróżnianie wody może spowodować gwałtowne odciążenie konstrukcji dna i odspajanie płytek na dnie basenu. Może także nastąpić przeciążenie hydrauliczne miejskiej sieci kanalizacyjnej oraz oczyszczalni ścieków. Ponadto zbyt gwałtowne obciążanie niecki wodą (ca. 500 ton) mogłoby wywołać niebezpieczne naprężenia w konstrukcji nośnej niecki.

Całość powierzchni  basenu jest poddawana mechanicznemu szorowaniu i spłukaniu wodą.

Integracyjne Centrum Dydaktyczno Sportowe zaprasza na pływalnię od 22 kwietnia.

Do góry