Strona korzysta z plików cookies. Możesz określic warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

OK

image image image image image image image
Budowa szkoły podstawowej w Dąbrowie Leśnej
Rozbudowa szkoły podstawowej w Dziekanowie Polskim
Budowa przedszkola w Dziekanowie Leśnym
Jezioro Kiełpińskie
Bitwa pod Łomiankami 1939
Kampinoski Park Narodowy
Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łomiankach
UNIA EUROPEJSKA | BITWA POD ŁOMIANKAMI | GOSPODARKA ODPADAMI | KOMUNIKACJA MIEJSKA

Informacje

Zadaj pytanie burmistrzowi

Aktualności » Policja sprawdza stan autokarów

Policja sprawdza stan autokarów

W wakacje możemy zauważyć zdecydowanie więcej autokarów na naszych drogach, które przewożą dzieci i młodzież. By mogły one bezpiecznie dojechać do celu, policjanci ruchu drogowego - także z powiatu warszawskiego zachodniego - kontrolują stan techniczny autokarów oraz sprawdzają uprawnienia kierowców.

[obrazek]

Jak co roku policjanci ruchu drogowego na terenie naszego powiatu prowadzą działania "Bezpieczne wakacje" mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży, która wyjeżdża w tym roku na wypoczynek letni. Warto pamiętać, że o skontrolowanie stanu technicznego autokarów, czy uprawnień kierowców mogą poprosić policjantów także rodzice. Policjanci, po otrzymaniu odpowiedniego zgłoszenia zawierającego miejsce, datę i godzinę odjazdu autokaru, wykonają czynności, których celem będzie wykluczenie jakichkolwiek nieprawidłowości.

Autokary, które będą sprawdzane na terenie powiatu warszawskiego zachodniego należy zgłaszać z kilkudniowym wyprzedzeniem z zachowaniem powyżej opisanych informacji do dyżurnego Komendy Powiatowej Policji dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego z siedzibą w Starych Babicach pod numerem telefonu (22) 752 80 00 lub pisemnie na numer faksu (22) 722 96 23 bądź pocztą elektroniczną na adres e-mail: komendant.warszawa-zach@ksp.policja.gov.pl


Podczas kontroli sprawdzany jest stan techniczny autokaru, sprawność psychofizyczna kierowcy, jego uprawnienia oraz w uzasadnionych przypadkach stan trzeźwości kierujących.

Pamiętajmy o ważnych aspektach związanych z wyjazdem:
• Przygotowując wyjazd autokarowy dzieci i młodzieży należy kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem pasażerów. Ważne jest aby autokar był w nienagannym stanie technicznym a firma oferująca swoje usługi cieszyła się jak najlepszą opinią.
• Pojazd bardzo wyeksploatowany, z bardzo dużym przebiegiem, nawet jeśli jest przygotowany do drogi, stwarza ryzyko awarii i komplikacji w czasie podróży.
• Informacje świadczące o stanie technicznym pojazdu możemy uzyskać prosząc o okazanie badania technicznego.
• Jeśli nauczyciel lub rodzic na miejscu zbiórki ma podejrzenia dotyczące niesprawności autokaru, bądź zachowanie kierowcy wskazuje, że może on znajdować się pod wpływem alkoholu, nie powinien zgadzać się na wyjazd. Należy wówczas zadzwonić na Policję, która zweryfikuje podejrzenia.
• Potrzebę sprawdzenia autokaru organizatorzy wyjazdu mogą zgłosić z wyprzedzeniem Policji.
• W umowie wynajmu autokaru można zawrzeć klauzulę aby autokar przez wyjazdem był poddany badaniom technicznym na stacji kontroli.
• Jeżeli przewoźnik nie chce zgodzić się na kontrolę pojazdu i kierowcy to znak, że obawia się ujawnienia nieprawidłowości.
• Środki ostrożności związane ze stanem technicznym autokaru muszą być zachowane niezależnie od długości trasy.

Autokar możemy także sprawdzić we własnym zakresie TUTAJ i TUTAJ.

Usługa "Bezpieczny autobus" wyświetla informacje gromadzone od momentu pierwszej rejestracji autobusu w Polsce. Pozwala sprawdzić m.in.:
• czy pojazd posiada ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC oraz ważne obowiązkowe badanie techniczne (wraz z informacją kiedy powinno się odbyć kolejne badanie),
• stan licznika odnotowany podczas ostatniego badania technicznego (uwaga: system gromadzi informacje o stanie licznika począwszy od 2014 roku),
• dane techniczne, takie jak liczba miejsc czy masa pojazdu,
• czy pojazd jest oznaczony obecnie w bazie jako wyrejestrowany lub kradziony.

Źródło: Policja

Do góry