Strona korzysta z plików cookies. Możesz określic warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

OK

image image image image image image
plac zabaw w Kiełpinie
pełnowymiarowe boisko przy ul. Wiślanej
przedszkole w Dziekanowie Leśnym
Bitwa pod Łomiankami 1939
Kampinoski Park Narodowy
Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łomiankach
UNIA EUROPEJSKA | BITWA POD ŁOMIANKAMI | GOSPODARKA ODPADAMI | KOMUNIKACJA MIEJSKA

Informacje

Zadaj pytanie burmistrzowi

Aktualności » Konsultujemy nazwy ulic

Konsultujemy nazwy ulic

Już niedługo ulice 9 Maja, Gwardii Ludowej, Hanki Sawickiej, I Armii Wojska Polskiego i gen. Zygmunta Berlinga będą miały nowe nazwy. Jest to pokłosie ustawy dekomunizacyjnej. O zmianę nazw łomiankowskich ulic zwrócił się Wojewoda Mazowiecki.

[obrazek]

2 września 2016 roku weszła w życie Ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Zakłada ona, że nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów upamiętniające osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm bądź inny ustrój totalitarny lub propagujące taki ustrój w inny sposób, właściwy organ jednostki samorządu terytorialnego zmienia w terminie 12 miesięcy od dnia jej wejścia w życie.

- Za propagujące komunizm uważa się także nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989 - informuje w piśmie z lipca br. Wojewoda Mazowiecki, Zdzisław Sipiera. - Samorządy mają czas do 2 września 2017 r. na zmianę nazw propagujących komunizm lub inny ustrój totalitarny. Niewykonanie tego obowiązku w terminie wiązać się będzie z koniecznością nadania właściwej nazwy przez wojewodę w drodze zarządzenia zastępczego - dodaje wojewoda.

[obrazek]

Pismo do Wojewody Mazowieckiego wystosował Zastępca Burmistrza, Piotr Rusiecki. Początkowo wątpliwości budziły nie tylko nazwy ulic 9 Maja, Gwardii Ludowej, Hanki Sawickiej, I Armii Wojska Polskiego i gen. Zygmunta Berlinga, ale również Pionierów. Wiceburmistrz Rusiecki zaznaczył jednak, że nazwa ul. Pionierów odnosi się do "osadników zagospodarowujących nowe tereny". Warto dodać, że przedstawiciele opozycji dążyli do tego, żeby zmianie uległo kilkanaście nazw ulic, ale Urząd Miejski ze względu na wygodę mieszkańców czyni starania, aby zmieniono jedynie nazwy ulic, do których żadnych wątpliwości nie ma Instytut Pamięci Narodowej.

[obrazek]


WAŻNE!
Mieszkańcy nie będą musieli wymieniać dokumentów! Mimo zmiany adresy, dokumenty będą mogły być używane, dopóki nie upłynie ich termin ważności.

-----------------------------------------------------------------------
Burmistrz Łomianek, Tomasz Dąbrowski postanowił przeprowadzić konsultacje społeczne, podczas których mieszkańcy ulic 9 Maja, Gwardii Ludowej, Hanki Sawickiej, I Armii Wojska Polskiego i gen. Zygmunta Berlinga podpowiedzą urzędowi, jakie nowe nazwy powinny nosić ich ulice. Burmistrz chce, żeby to mieszkańcy wspólnie z urzędem zdecydowali, jakie ulice będą znajdować się w Łomiankach.

Konsultacje społeczne  będą trwały od 3 do 24 sierpnia. Opinie można będzie wnieść  pisemnie na formularzu konsultacyjnym i złożyć w Urzędzie Miejskim w Łomiankach, ul. Warszawska 115 (pokój nr 1) i ul. Warszawskiej 71 (pokój nr 23)  lub drogą elektroniczną wysyłając na adres e-mail: konsultacje@lomianki.pl.

Formularz można pobrać TUTAJ. Warto również zapoznać się z zarządzeniem odnośnie do konsultacji społecznych - TUTAJ oraz ogłoszeniem - TUTAJ.


Do góry