Strona korzysta z plików cookies. Możesz określic warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

OK

image image

Informacje

Aktualności » Cześć ich pamięci!

Cześć ich pamięci!

- Niech pogłębia się wiedza na temat wychowania patriotycznego II RP, a nasza łomiankowska ziemia wydaje bohaterów dumnych z przeszłości - mówił Burmistrz Tomasz Dąbrowski. Na Cmentarzu Wojskowym w Kiełpinie odbyły się uroczystości związane z 78. rocznicą Bitwy pod Łomiankami.

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

W niedzielę, 24 września o godz. 12.00 rozpoczęła się Polowa Msza Święta koncelebrowana przez Proboszcza Rzymskokatolickiej Parafii Św. Małgorzaty DM w Łomiankach, Ks. Jacka Siekierskiego. W uroczystościach w Kiełpinie uczestniczyli m.in. Burmistrz Łomianek, Tomasz Dąbrowski, Zastępca Burmistrza, Piotr Rusiecki, Poseł na Sejm RP, Anita Czerwińska, Poseł na Sejm RP, Arkadiusz Czartoryski, Wicewojewoda Mazowiecki, Artur Standowicz, Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, Gen. Stanisław Woźniak, kombatanci, przedstawiciele miast siostrzanych Columbia Heights i Noyelles les Vermelles, Ministerstwa Obrony Narodowej, władz samorządowych, Policji, Straży Pożarnej, Kampinoskiego Parku Narodowego, radni, harcerze, uczniowie, rekonstruktorzy i mieszkańcy.

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

- Niech pogłębia się wiedza na temat wychowania patriotycznego II RP, a nasza łomiankowska ziemia wydaje bohaterów dumnych z przeszłości i gotowych do tego, aby jak kamienie rzucane na szaniec dawać świadectwo obrony ojczyzny, gdyby nadszedł taki czas. Nasza żarliwa modlitwa spoczywającym tutaj bohaterom września 1939 roku niech wyprosi wieczną szczęśliwość, naszej ojczyźnie pokój i zgodę, a Boże błogosławieństwo naszym przyjaciołom i narodom w budowaniu dobra. Cześć ich pamięci! - przemawiał Burmistrz Dąbrowski.

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

Głos zabrali również przedstawiciel miasta siostrzanego Columbia Heights, John Bieniek oraz w imieniu rodzin 14. Pułku Ułanów Jałowieckich - Jan Gromnicki. Po Apelu Poległych Poseł na Sejm RP, Anita Czerwińska odczytała list napisany przez Marszałka Sejmu RP, Marka Kuchcińskiego. Podziękował on organizatorom uroczystości za kontynuowanie pamięci o żołnierzach Kampanii Wrześniowej, którzy stanęli do walki z miażdżącymi siłami armii niosącej śmierć i zagładę, której zadaniem było zniszczenie wszystkiego, co polskie.

[obrazek]

[obrazek]

- Nienawiści w sposób szczególny doświadczyli żołnierze Armii Pomorze i Poznań. W nierównej walce orężem Wojska Polskiego była odwaga i gotowość do poświęceń, ale cena jaką przyszło zapłacić, była bardzo wysoka. Polska pamięć historyczna jest bardzo bolesna, ale to ona jest ogniwem łączącym pokolenia i stanowi o naszej tożsamości. Dlatego prawda powinna być przekazywana, zaś pamięć z pietyzmem pielęgnowana - pisał Marszałek Kuchciński.

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

Przybyłe delegacje złożyły również wieńce w kwaterze wojennej.

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

DS


Do góry