Strona korzysta z plików cookies. Możesz określic warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

OK

image image image image image image
plac zabaw w Kiełpinie
pełnowymiarowe boisko przy ul. Wiślanej
przedszkole w Dziekanowie Leśnym
Bitwa pod Łomiankami 1939
Kampinoski Park Narodowy
Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łomiankach
UNIA EUROPEJSKA | BITWA POD ŁOMIANKAMI | GOSPODARKA ODPADAMI | KOMUNIKACJA MIEJSKA

Informacje

Zadaj pytanie burmistrzowi

Aktualności » Odblaski ratują życie

Odblaski ratują życie

Każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć przy sobie element odblaskowy. Dzięki temu staje się widoczny dla kierowców z odległości nawet 150 metrów. Zadbajmy o nasze bezpieczeństwo.

[obrazek]

Do największej liczby wypadków z udziałem pieszych dochodzi zazwyczaj jesienią. Jedną z głównych przyczyn jest niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez pieszych. Zdarza się, że ci wymuszają pierwszeństwo na przejeżdżających samochodach, zapominając, że auta nie da się zatrzymać w miejscu. Często też piesi nie zdają sobie sprawy, że są mało widoczni na drodze. Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierowcę z odległości około 40 metrów. Natomiast pieszy, mający na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczny nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć element odblaskowy umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Przewidziano tylko jeden wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie ma zastosowania w strefie zamieszkania - tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

- Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego - informuje Policja.

Obecnie wielu pieszych stosuje się do nowych przepisów, niestety jednak zdarzają się osoby, które nadal narażają swoje życie.

DS, fot. PolicjaDo góry