Strona korzysta z plików cookies. Możesz określic warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

OK

image image image image image image image
Budowa szkoły podstawowej w Dąbrowie Leśnej
Rozbudowa szkoły podstawowej w Dziekanowie Polskim
Budowa przedszkola w Dziekanowie Leśnym
Jezioro Kiełpińskie
Bitwa pod Łomiankami 1939
Kampinoski Park Narodowy
Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łomiankach
FUNDUSZ SPÓJNOŚCI | BITWA POD ŁOMIANKAMI | GOSPODARKA ODPADAMI | KOMUNIKACJA MIEJSKA

Informacje

Zadaj pytanie burmistrzowi

Menu » Bitwa pod Łomiankami

Tłumy na "Bitwie pod Łomiankami"

Tłumy mieszkańców pojawiły się na szóstej rekonstrukcji "Bitwy pod Łomiankami 1939".  Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z widowiska o walkach z 1939 roku i szarży 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich.

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

W niedzielę, 18 września kilka tysięcy ludzi zmierzało w kierunku Klubu Wiejskiego Wilczeniec, by po raz szósty w historii naszej gminy obejrzeć rekonstrukcję historyczną "Bitwy pod Łomiankami 1939".

[obrazek]

- Rekonstruktorzy jako aktorzy dnia dzisiejszego ukażą nam spektakl, który wydarzył się naprawdę 19 września 1939 roku. Pułk kawalerii pod dowództwem pułkownika Edwarda Godlewskiego w brawurowej szarży zaświadczył o honorze i miłości do Rzeczypospolitej polskiego żołnierza - mówił Burmistrz Łomianek, Tomasz Dąbrowski.

[obrazek]

[obrazek]

Burmistrz zauważył, że bohaterska szarża, mimo iż nie doprowadziła do wolności naszego miasta, to jednak ofiara krwi tych żołnierzy pozostała w naszej pamięci na zawsze.

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]
 
19 września 1939 roku miała miejsce ostatnia szarża kawalerii II Rzeczypospolitej – 14. Lwowskiego Pułku Ułanów Jazłowieckich. Po dramatycznej szarży, podczas której kapral Mieczysław Czech przejął pułkowy sztandar z rąk rannego kaprala Feliksa Maziarskiego, pułk przebił się do Warszawy. Ułani Jazłowieccy polegli podczas szarży spoczęli na łomiankowskiej ziemi, na cmentarzach w Kiełpinie i w Laskach.

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

Dziękujemy sponsorom: Ministerstwu Obrony Narodowej, Polskiej Grupie Zbrojeniowej, Powiatowi Warszawskiemu Zachodniemu, Mazowieckiemu Bankowi Spółdzielczemu w Łomiankach, Wojskowym Zakładom Motoryzacyjnym, Operatorowi Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM oraz firmom BYŚ i SŁAWBUD. Dziękujemy również: Fundacji Wojskowości Polskiej, Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, ICDS, ZWiK, Centrum Kultury, Komunikacji Miejskiej Łomianki, Fundacji Polonia Militaris, Kampinoskiemu Parkowi Narodowemu, Klubowi Wiejskiemu Wilczeniec, portalowi polskazbrojna.pl, portalowi dobroni.pl i księgarni historyczno-militarnej historyczna.com.pl.

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

DS, AO


Do góry

Warning: fopen() [function.fopen]: Filename cannot be empty in /lomianki.pl/lomianki2/index.php on line 421

Warning: fwrite(): supplied argument is not a valid stream resource in /lomianki.pl/lomianki2/index.php on line 422

Warning: fclose(): supplied argument is not a valid stream resource in /lomianki.pl/lomianki2/index.php on line 423