Strona korzysta z plików cookies. Możesz określic warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

OK

image image image image image image
plac zabaw w Kiełpinie
pełnowymiarowe boisko przy ul. Wiślanej
przedszkole w Dziekanowie Leśnym
Bitwa pod Łomiankami 1939
Kampinoski Park Narodowy
Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łomiankach
UNIA EUROPEJSKA | BITWA POD ŁOMIANKAMI | GOSPODARKA ODPADAMI | KOMUNIKACJA MIEJSKA

Informacje

Aktualności » Mandat za postój na drodze dla rowerów

Mandat za postój na drodze dla rowerów

Kiedy wolno parkować samochodem osobowym na ścieżce rowerowej? NIGDY! Straż Miejska w Łomiankach przypomina: pozostawienie samochodu na ścieżce rowerowej jest wykroczeniem i stanowi duże utrudnienie i zagrożenie w ruchu drogowym.

[obrazek]

Kierowcy w Łomiankach nagminnie łamią prawo, parkując swoje samochody na ścieżkach rowerowych. Robią to, choć wyraźnie zakazują tego przepisy. Rowerzyści zmuszeni są tym samym ustępować pozostawionemu na ścieżce pojazdowi i zjeżdżać na ruchliwą ulicę bądź na sąsiedni chodnik. Takich sytuacji nie brakuje na ul. Partyzantów czy na Armii Poznań. Na parkujących w niewłaściwym miejscu kierowców narzekają mieszkańcy. Są tu odcinki, które są wyraźnie oznakowane i mogą po nich poruszać się jedynie rowerzyści. Nie respektują tego jednak niektórzy kierowcy, tłumacząc, że wyskoczyli na chwilkę do pobliskiego sklepu.

[obrazek]

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. z późn. zm. Prawo o ruchu drogowym wyjaśnia, że "droga (ścieżka) dla rowerów oznacza drogę lub jej część przeznaczoną do ruchu rowerów, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi". Zgodnie z art. 49 ust. 1 pkt 11 ww. ustawy zabrania się zatrzymania pojazdu na drodze (ścieżce) rowerowej, pasie ruchu dla rowerów lub w śluzie rowerowej. Za powyższe wykroczenie grozi mandat w wysokości 100 złotych i 1 punkt karny, natomiast w postępowaniu przed Sądem grzywna sięgnąć może nawet 5 tys. zł. Zakaz dotyczy również zatrzymywania się na przejeździe dla rowerzystów oraz w odległości mniejszej niż 10 m przed tym przejazdem, a na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu także za nimi. Za to wykroczenie można otrzymać mandat w wysokości od 100 do 300 złotych i 1 punkt karny.

[obrazek]

Do końca 2017 roku większość z ujawnionych wykroczeń dotyczących parkowania lub postoju na ścieżkach rowerowych, Strażnicy Miejscy rozliczali przez pouczenie. Natomiast od początku bieżącego roku wykroczenia tego typu rozliczane będą restrykcyjnie tzn. strażnicy będą w każdym przypadku nakładać mandaty karne, a na kierujących pojazdami, którzy nagminnie łamią przepisy, będą kierowane wnioski o ukaranie do Sądu Rejonowego.  

JZ, 10.01.2018


Do góry