Strona korzysta z plików cookies. Możesz określic warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

OK

image image image image image
plac zabaw w Kiełpinie
pełnowymiarowe boisko przy ul. Wiślanej
przedszkole w Dziekanowie Leśnym
Kampinoski Park Narodowy
Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łomiankach

Informacje

Kalendarium » 22 lutego

Spotkanie Czwartkowe z IPN: "Żegota". Rada Pomocy Żydom przy Delegaturze Rządu RP na Kraj
22 lutego, godz. 19.00

[obrazek]

Jak co miesiąc Stowarzyszenie Dobro Wspólne Ojczyzna zaprasza na czwartkowe spotkanie z Instytutem Pamięci Narodowej pt.: "Żegota" Rada Pomocy Żydom przy Delegaturze Rządu Polskiego na Kraj. Odbędzie się ono w czwartek, 22 lutego o godz. 19.00 w Łomiankach przy ul. Baczyńskiego 9.
 
Spotkanie z dr. Tomaszem Roguskim poprowadzi red. Mirosław Biełaszko z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie

Rada Pomocy Żydom kryptonim „Żegota” była unikalną, tajną organizacją humanitarną powołaną jako organ Rządu Polskiego na uchodźstwie w Londynie. Działała przy Delegaturze Rządu RP na Kraj.

Jej celem było ratowanie żydowskich współobywateli, masowo mordowanych przez okupanta niemieckiego w latach II wojny światowej. Ryzykując własnym życiem, cywilni konspiratorzy ocalili z zagłady co najmniej kilka tysięcy osób. Działacze tej instytucji, stanowiącej fenomen w okupowanej Europie, to nasi bohaterowie narodowi.

Polska pisarka Zofia Kossak Szczucka będąca wówczas przewodniczącą Frontu Odrodzenia Polski (kontynuacji przedwojennej Akcji Katolickiej),  wystosowała publiczny apel przeciwko prześladowaniom Żydów pod tytułem „Protest”. Wyrażał on zdecydowaną niezgodę polskich środowisk katolickich wobec holokaustu Żydów odbywającego się na terenie okupowanej Polski.

Protest ten wydano konspiracyjnie 11 sierpnia 1942 w Warszawie to jest w dwa tygodnie po rozpoczęciu Wielkiej Akcji likwidacyjnej w getcie warszawskim skąd Niemcy rozpoczęli wywózkę ludności żydowskiej do obozu zagłady w Treblince.

Dnia 27 września 1942 roku powołano Tymczasowy Komitet Pomocy Żydom  im. Konrada Żegoty założony przez Zofię Kossak-Szczucką i Wandę Krahelską-Filipowicz. 4 grudnia 1942 w jego miejsce powołano Radę Pomocy Żydom przy Delegaturze Rządu RP na Kraj.Do góry