Strona korzysta z plików cookies. Możesz określic warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

OK

image image image image image image
plac zabaw w Kiełpinie
pełnowymiarowe boisko przy ul. Wiślanej
przedszkole w Dziekanowie Leśnym
Bitwa pod Łomiankami 1939
Kampinoski Park Narodowy
Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łomiankach
UNIA EUROPEJSKA | BITWA POD ŁOMIANKAMI | GOSPODARKA ODPADAMI | KOMUNIKACJA MIEJSKA

Informacje

Aktualności » Pamiętali o Zbrodni Katyńskiej

Pamiętali o Zbrodni Katyńskiej

Przed Kościołem Św. Małgorzaty w Łomiankach odbyły się uroczystości związane z Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Zebrani oddali hołd pomordowanym w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

[obrazek]

[obrazek]

Przy symbolicznym pomniku ku czci ofiar sowieckich obozów zagłady pojawili się m.in. Zastępca Burmistrza, Piotr Rusiecki, Przewodniczący Rady Miejskiej, Tadeusz Krystecki, kombatanci, harcerze, uczniowie, radni i mieszkańcy.

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

- Dziś słowo Katyń przeobraziło się w okrutny symbol, znak koszmarnej dantejskiej rzeczywistości opowiadającej o roku 1940, o strzałach w tył głowy, o umieraniu polskich oficerów, o okrucieństwie i bandytyzmie stalinowskiego terroru – mówił Wiceburmistrz Rusiecki. – Wierzę, że dzisiejsze czasy będą czasami wolności, szacunku dla każdego człowieka, bo tylko wolność i poszanowanie od humanizowanego świata mogą obronić nas przed okrutną przeszłością – dodał.

[obrazek]

Wiceburmistrz dodał, że należy podejmować rozmowy z narodem rosyjskim zarówno na szczeblu państwowym, samorządowym, jak i prywatnym, aby Rosjanie mogli poznać bezmiar naszego bólu. Jak również żebyśmy wspólnie kształtowali kulturę szacunku dla człowieka w oparciu o chrześcijańskie wartości.

[obrazek]

Następnie przedstawiciel Rodzin Katyńskich, Wojciech Berger przypomniał noty biograficzne osób, których nazwiska są wyryte na pomniku. W dalszej części uroczystości Proboszcz Parafii Św. Małgorzaty w Łomiankach, ks. Jacek Siekierski zaprosił wszystkich zebranych do wspólnej modlitwy.

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

Na zakończenie uroczystości delegacje Rodzin Katyńskich, kombatantów, Burmistrza Łomianek i Rady Miejskiej, Powiatu Warszawskiego Zachodniego, placówek oświatowych, jednostek podległych oraz harcerzy złożyły wieńce przed pomnikiem.

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

DS, 13.04.2018Do góry