Strona korzysta z plików cookies. Możesz określic warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

OK

image image image image image

Informacje

Aktualności » W upalne dni jeździmy z "klimą"

W upalne dni jeździmy z "klimą"

Polskę ogarnęła ostatnio fala dawno nienotowanych upałów. Wysokie temperatury utrzymują się od dłuższego czasu. Dają się one również we znaki pasażerom komunikacji publicznej. Sytuacja ta rodzi wiele pytań dotyczących klimatyzacji w naszych autobusach.

[obrazek]

Spółka KMŁ stale podnosi standard posiadanego taboru tak aby komfort jazdy był możliwie najwyższy.  Jego odnowienie - zgodnie z aktualnymi oczekiwaniami - wymaga czasu i działań sukcesywnych rozłożonych na wiele lat. W zakresie działań inwestycyjnych obecnie zakupujemy nowy tabor wyłącznie z pełną klimatyzacją. Również zakupione dwa autobusy elektryczne, które zasilą naszą komunikację na początku przyszłego roku będą ją posiadać.

Plany wieloletnie zakładają corocznie wycofanie dwóch najstarszych autobusów i wprowadzenie w ich miejsce autobusów spełniających aktualnie najwyższe standardy. Na dzień dzisiejszy Spółka w ramach komunikacji objętej organizacją ZTM wysyła na trasę w godzinach szczytu 21 autobusów. Klimatyzację posiada 15 jednostek. W pozostałych Spółka zleca jej instalację w ilości 3 szt. rocznie. W ciągu dwóch nadchodzących lat podstawowa grupa autobusów powinna być w pełni wyposażona w klimatyzację.

Warto w tym momencie przytoczyć kilka uwag dotyczących działania „klimy”. W autobusach uruchamiana jest przez kierowcę, gdy temperatura zewnętrzna przekracza 25 st. C i co do zasady automatycznie powinna być utrzymywana o 3 st. niżej w stosunku do temp. zewnętrznej. W sytuacji, gdy często otwierane są na przystankach drzwi, wchodzi wielu pasażerów, a niektórzy otwierają okna, utrzymanie pożądanej temperatury jest bardzo trudne, a przy temperaturach zewnętrznych rzędu 33-35 st. C praktycznie niemożliwe. Stąd też zapewne nieco złośliwe komentarze rozpowszechniane przez niektórych użytkowników mediów społecznościowych, że kierowcy nagradzani są za oszczędzanie paliwa kosztem uruchamiania klimatyzacji. Oczywisty absurd!

Bogdan Marcińczyk
Prezes KMŁ Sp. z o.o.

06.08.2018


Do góry