Strona korzysta z plików cookies. Możesz określic warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

OK

image image image

Informacje

Aktualności » Autobusy elektryczne w Łomiankach

Autobusy elektryczne w ŁomiankachJuż w następnym roku Gmina Łomianki pozyska nowe autobusy elektryczne. Dziś odbyły się testy jednego z nich. Jako pierwsi autobus elektryczny wypróbowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Łomiankach.

[obrazek]

[obrazek]

- W czerwcu br. gmina podpisała umowę na zakup i dostawę dwóch autobusów elektrycznych. Postępowanie przetargowe wygrała firma SOLARIS. Integralną częścią umowy jest przekazanie do spółki KMŁ autobusu testowego, który umożliwi zdobycie niezbędnych doświadczeń przed oczekiwaną na czerwiec przyszłego roku dostawą - mówi Prezes Komunikacji Miejskiej Łomianki, Bogdan Marcińczyk.

[obrazek]

Z jego funkcjonowaniem mają zaznajomić się przede wszystkim kierowcy i pracownicy zaplecza technicznego spółki. Przez cały październik udostępniony autobus będzie kursował na liniach ZTM łączących Łomianki z Warszawą, co pozwoli na zebranie opinii od pasażerów.

[obrazek]

Dziś pierwszymi pasażerami autobusu byli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2, którzy w ramach lekcji przyrody mogli poznać najnowsze ekologiczne rozwiązania stosowane w komunikacji miejskiej. W wyjazdowych warsztatach uczestniczyli Burmistrz Tomasz Dąbrowski i Wiceburmistrz Piotr Rusiecki, którzy wyjaśnili dzieciom wagę i znaczenie proekologicznych działań Gminy. Dzieci wykazały się znajomością wielu zagadnień dotyczących otaczającego nas środowiska, jak i zadawały konkretne pytania.

[obrazek]

[obrazek]

- Planowana jest stopniowa wymiana taboru KMŁ na jednostki nisko i zeroemisyjne - mówi Burmistrz Dąbrowski.
Obecnie autobusy elektryczne są droższe od tradycyjnych, ale już w najbliższych latach staną się one taborem dominującym. Koszty ich eksploatacji są wielokrotnie niższe od autobusów napędzanych silnikami na olej napędowy. Postęp technologiczny i masowość produkcji powinny uczynić te pojazdy bardziej dostępnymi. Przede wszystkim liczy się jednak efekt ekologiczny: brak emisji gazów spalinowych oraz cicha praca silnika. Dla „zielonych” Łomianek jest to sprawa priorytetowa.

DS, 04.10.2018Do góry