Strona korzysta z plików cookies. Możesz określic warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

OK

image image image image image
plac zabaw w Kiełpinie
pełnowymiarowe boisko przy ul. Wiślanej
przedszkole w Dziekanowie Leśnym
Kampinoski Park Narodowy
Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łomiankach

Informacje

Aktualności » Okiem liberała

Okiem liberała

Zapraszamy do lektury wywiadu z Marcinem Jakubem Kolwas, społecznikiem, działaczem i członkiem Platformy Obywatelskiej.

[obrazek]

Panie Marcinie, nie jest Pan osobą anonimową, mieszka Pan w Łomiankach od 25 lat, ma Pan spore doświadczenie samorządowe…
Tak. Działalność społeczną rozpocząłem jeszcze w społecznym komitecie wodno-kanalizacyjnym na ul. Kaktusowej i raził nas mieszkańców brak inwestycji w osiedlu Łomianki Górne. Nie było to łatwe, ale udało mi się np. zorganizować przekazanie całej ww. ulicy na rzecz gminy i dziś mamy tam wodę, kanalizację, drogę.

Rozumiem, że brak inwestycji nie tylko na Kaktusowej, ale w całym osiedlu to problem, który pobudził Pana do działania?
W 2008 roku zostałem wybrany na przewodniczącego Zarządu Osiedla Łomianki Górne, później w 2010 roku na radnego powiatowego. Mieszkańcy po prostu mi zaufali i wiele w Łomiankach Górnych się zmieniło. Myślę, że z perspektywy czasu to była dobra decyzja i dziś Łomianki Górne wyglądają zupełnie inaczej. Dla mnie liczyła się współpraca z mieszkańcami, ich pomoc i zaangażowanie, bo sam niczego bym nie zrobił. Dobrze układała się też współpraca z władzami miasta, niezależnie kto pełnił funkcję burmistrza.

Oprócz działalności stricte społecznych zaangażował się Pan w działalność polityczną?
Nie mogłem patrzeć na politykę krajową, również nie wszystko w naszej gminie wyglądało dobrze. Stąd od 2005 roku jestem członkiem Platformy Obywatelskiej, w latach 2007-2017 pełniłem funkcję przewodniczącego Koła PO RP w Łomiankach. Dwie kadencje zasiadałem w Radzie Regionu Mazowieckiego PO RP. Zostałem radnym powiatowym w kadencji 2010-2014, która szybko minęła, ale udało się zrobić wiele dobrego dla Łomianek np. już wtedy były zakusy na likwidację Liceum - zablokowaliśmy to! W tym czasie za namową mieszkańców, kolegów zdecydowałem się startować w prawyborach w Platformie Obywatelskiej na urząd burmistrza Łomianek. Wygrałem je i jako kandydat PO wystartowałem w wyborach o fotel burmistrza. Niestety, mieszkańcy podjęli inną decyzję, którą szanuję. Wygrał bezpartyjny burmistrz Tomasz Dąbrowski.

Jak - jako były konkurent obecnego burmistrza - ocenia Pan jego ostatnią kadencję?
Obecnie jako mieszkaniec Łomianek, członek Platformy Obywatelskiej, a przede wszystkim jako rodzic oceniam otaczająca nas rzeczywistość pozytywnie. Mam zastrzeżenia do prowadzenia niektórych inwestycji, uważam, że można byłoby je zrobić lepiej i staranniej. Widzę też wady w bieżącym utrzymaniu infrastru­ktury na terenie Łomianek np. place zabaw, które wreszcie zaczęto budować. Faktycznie jest już gdzie pójść z dzie­ckiem, ale te szczegóły są niedo­pracowane i na­leży je po­prawiać na bieżąco. Cieszy mnie ilość nowych chodników, które poprawiają bez­pieczeństwo rodziny. Jako rodzic baczniej zwracam na to uwagę. Na uwagę zasługują nowe place zabaw, chodniki, ścieżki rowerowe, boiska. Gratuluję jednak obecnemu bur­mistrzowi rewitalizacji parku miejskiego przy Fabrycznej; od lat wszyscy o tym mówili, mieli w programach, a Tomasz Dąbrowski w końcu to zre­a­lizował!

Widzę, że interesują Pana głównie inwestycji społeczne?
Tak, jako rodzic małego dziecka dos­trzegam te działania. Wybudo­wa­no szkołę w Dąbrowie Leśnej, ale jeszcze potrzeba jednej szkoły w Ło­miankach Dolnych. Widzę nowe przedszkole w Dziekanowie Leśnym, ale potrzeba kolejnego, gdyż w dalszym ciągu brakuje miejsc w Łomiankach. I chyba najważniejszej rzeczy: żłobka! Przejrzałem program obecnego burmistrza i wszystkie ww. inwestycje znalazły się w nim. To cieszy. Jednocześnie jestem zwolennikiem dialogu społecznego, chciałem o tym porozmawiać, bo uważam, ze są to bardzo istotne inwestycje. Brakuje też systemowego rozwiązania modernizacji wałów wiślanych i zabezpieczenia przeciwpowodziowego. Umówiłem się z obecnym bur­mistrzem na spotkanie. Przyjął mnie, a rozmowa przebiegała życzliwie. Mówiłem mu o swoich zastrzeżeniach. Burmistrz jest człowiekiem, który potrafi słuchać i nie boi się krytyki. Przy okazji przekazałem swoje zastrzeżenia do pracy niektórych urzędników i ich braku wsłuchiwania się w głos mieszkańców.

Dziękuję za rozmowę i poświęcony czas.
Ja również dziękuje za możliwość spotkania i rozmowy. Podsumowując, uważam że Łomianek obecnie nie stać na eksperymenty personalne oraz zahamowanie rozwoju infrastrukturalnego. Dlatego w nadchodzącym głosowaniu, mimo moich wątpliwości, poprę bezpartyjnego Tomasza Dąbrowskiego do czego zachęcam wszystkich mieszkańców Łomianek wraz z zwolennikami Platformy Obywatelskiej w Łomiankach.

JZ

Do góry