Strona korzysta z plików cookies. Możesz określic warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

OK

image image image

Informacje

Aktualności » Łomianki. Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Łomianki. Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Złożenie wieńców w asyście Sztandarów przy symbolicznym pomniku ku czci ofiar sowieckich obozów zagłady przy Kościele św. Małgorzaty w Łomiankach.

Szanowni Państwo,
spotykamy się w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Jesteśmy tu w 79. rocznicę tej zbrodni - ponieważ chcemy podtrzymywać pamięć o tamtych dniach i wydarzeniach. Samo słowo Katyń było przez długi czas zakazane. Dziś jest symbolem miejsc, w których zamordowano tysiące Polaków, a ich śmierć próbowano osłonić kłamstwem. 

Ekshumacje dokonywane w lesie katyńskim prowadzone od kwietnia 1943 roku odkryły setki ciał pomordowanych, niektóre były powiązane. W kieszeniach szyneli lub mundurów odnaleziono listy, kartki, portfele, legitymacje oficerskie, rozmaite dokumenty, a także pamiętniki, notatniki, kalendarzyki, które pomogły w ustaleniu nazwisk ofiar tego ludobójstwa. 

W Katyńskiej Księdze Cmentarnej znajdziemy nazwiska wielu oficerów, lekarzy, profesorów, sędziów, inżynierów, artystów, urzędników, policjantów – obrońców ojczyzny. Ich służba zakończyła się strzałem w tył głowy. 
Prawdy o Katyniu latami broniły rodziny ofiar. I za tę obronę prawdy o zbrodni katyńskiej w tym miejscu Rodzinom Katyńskim z całego serca dziękuję. 

Dzięki Państwu ta prawda mocno zakorzeniła się w narodowej pamięci i legła u fundamentów odrodzonej Polski. Ofiarom zbrodni katyńskiej jesteśmy winni pamięć. Dbajmy o to, by nazwiska zamordowanych kojarzyły się następnym pokoleniom Polaków z wzorem służby dla naszego kraju. 

W Łomiankach wspominamy każdego z ponad dwudziestu tysięcy, którzy zostali zamordowani i pogrzebani w masowych grobach w Katyniu, a Państwa obecność tylko to potwierdza. Pamiętamy! 

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]Do góry