Strona korzysta z plików cookies. Możesz określic warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

OK

image

Informacje

Aktualności » Odbiór śmieci będzie tańszy dla rodzin z trójką dzieci. Tak zdecydowali radni.

Szanowni Mieszkańcy

Odbiór śmieci będzie tańszy dla rodzin z trójką dzieci. Tak zdecydowali radni. 
W trakcie nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej radni dodali punkt do „programu działań zmierzających do polepszenia warunków życiowych rodzin wielodzietnych na terenie gminy Łomianki" (Projet uchwały - TUTAJ). Zdecydowali, o przyznaniu 50% zniżki za odbiór odpadów rodzinom z trójką dzieci. Nie planowałam wypowiadać się w kwestii tej uchwały, bo to projekt radnych Rady Miejskiej. Dostaję jednak wiele pytań od Państwa za pośrednictwem mediów społecznościowych, stąd wyjaśnienie. 
Mamy już w Łomiankach program osłonowy dla rodzin 4+. Wprowadzenie kolejnej ulgi dla rodzin z trójką dzieci (taki model rodziny jest już niemal standardem) może być dyskusyjne. Mam świadomość, że w gminie są ludzie, którzy wsparcia finansowego (osłonowego) potrzebują tak samo, lub bardziej, niż rodziny z trójką dzieci. Mówię o emerytach, rencistach, o rodzicach samotnie wychowujących dzieci (może jedno, może dwójkę), o osobach chorych, bezrobotnych...
Daleka jednak jestem od tego, by krytykować projekt, pomysł i podjętą przez radnych uchwałę, bo mam świadomość, że wypracowanie sprawiedliwego systemu osłonowego, który zadowoli wszystkich, jest naprawdę trudne. 
Jako burmistrz muszę myśleć o wszystkich mieszkańcach. Zaproponować sposób, który obniży stawki każdemu z nich. Zobowiązałam się do przeprowadzenia analiz każdej, dozwolonej prawem, metody naliczania opłat za odbiór odpadów i do przedstawienia radnym tych analiz. Konieczne wydaje się wprowadzenie takiej metody naliczania opłat, która wyeliminuje możliwość nieuczciwych deklaracji, uszczelni system poboru opłat. 
Będzie taniej, jeśli każdy produkujący śmieci będzie płacił za ich odbiór. Stawki można obniżyć, gdy uczciwie płacący mieszkańcy nie będą musieli płacić za tych, którzy nie płacą w ogóle lub zaniżają w deklaracjach liczbę osób wytwarzających odpady. Nad tym pracujemy. 

Małgorzata Żebrowska-Piotrak, Burmistrz Łomianek

[obrazek]

[obrazek]
[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]


Do góry