Strona korzysta z plików cookies. Możesz określic warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

OK

image image image image

Informacje

Aktualności » Smog zabija – nie zapominaj o tym!

Drodzy Mieszkańcy,

Rozpoczął się sezon grzewczy i jak co roku o tej porze borykamy się w całym kraju z ogromnym zanieczyszczeniem powietrza. Musimy pamiętać o tym, że jego jakość zależy od nas samych, od tego jaki rodzaj opału wybieramy do ogrzania swoich domów, od naszej świadomości i odpowiedzialności ekologicznej.

Informujemy, że Straż Miejska rozpoczęła wzmożone kontrole, które mają na celu poprawę jakości powietrza w naszej gminie. Domy, w których pojawi się podejrzenie używania niewłaściwych materiałów opałowych zostaną skontrolowane a próbki wysłane do laboratorium. Na osoby, które do palenia w piecach lub kominkach używają niedozwolonych materiałów zostanie nałożony mandat karny. Sankcje prawne przewidziane za spalanie lub współspalanie odpadów oraz paliw zakazanych prawem, to mandat do wysokości 500 zł lub grzywna nałożona przez Sąd do 5000 zł.

Dla przypomnienia zamieszczamy ściągawkę, która pomoże Państwu łatwo odróżnić prawidłowe materiały opałowe od tych, które są niedozwolone.

Czym mogę palić w piecu?
- węglem kamiennym gruboziarnistym
- ekogroszkiem
- pelletem
- biomasą drzewną
- drewnem sezonowanym (np. buk, dąb, brzoza, grab)

Czym NIE mogę palić w piecu?
- odpadami węglowymi tj. mułami, flotami i pyłami węglowymi
- plastikowymi torbami i butelkami
- ubraniami
- odpadami z gumy
- bateriami
- płytami wiórowymi

Przypominamy również, że w naszej gminie została powołana Komisja Dialogu Społecznego ds. Smogu. Mieszkańcy mają dzięki KDS możliwość wspólnego przeciwdziałania zanieczyszczeniu naszego, lokalnego środowiska.


[obrazek]


mm
grafika: canva


Do góry