Strona korzysta z plików cookies. Możesz określic warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

OK

image image image

Informacje

Kalendarium » 23 listopada (sobota)


[obrazek]

Projekcja filmu pt. "Złączyć się z Narodem"
23 listopada 2019 r., godz. 20.30
sala widowiskowa Centrum Kultury w Łomiankach

(wstęp wolny, film dla widzów dorosłych oraz młodzieży 16+)

Film pt. „Złączyć się z Narodem” jest poświęcony tematowi repatriacji i opowiada o prawdziwym życiu Polaków w Kazachstanie, a także o ich wierze, dzięki której przetrwali oni 80 lat deportacji. 

Wypędzeni ze swych domów, stłoczeni ciasno w wagonach, w skrajnych warunkach przewiezieni tysiące kilometrów tam, gdzie niebo łączy się z ziemią, jako wrogi, antysowiecko nastawiony „element”, represjonowani i zmuszani do katorżniczej pracy. Przez dziesięciolecia zapomniani w ojczyźnie, a dziś przez wielu postrzegani 
jako „przybysze ze wschodu”. Mimo wszystko zdołali zachować i przekazać swoim potomkom tradycje, wiarę i marzenia o powrocie do kraju swych przodków.

Nasi bohaterowie to rodziny polskich zesłańców wywiezionych do Kazachstanu, których losy i nadzieje przedstawia film dokumentalny pt. „Złączyć się z Narodem”. Czy jako społeczeństwo potrafimy ich zaakceptować, zrozumieć i szanować? Czy potrafimy sprawić, by poczuli się jak w domu, którego tak długo nie mogli odzyskać?

Film składa się z trzech części a każda przedstawiona historia jest pełna wzruszeń i emanuje tęsknotą za Ojczyzną. Nie jeden raz ściska widza za gardło. Opowieść o dramatycznej rzeczywistości która ich spotkała i z którą przyszło im się zmierzyć, stawia ich niemalże w pozycji bohaterów.

ck
grafika: ckDo góry