Strona korzysta z plików cookies. Możesz określic warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

OK


Aktualności » 67. rocznica wyzwolenia Łomianek

W uroczystościach, które odbyły się w poniedziałek, 16 stycznia wzięły udział poczty sztandarowe kombatantów, łomiankowskiej Straży Miejskiej oraz poczty sztandarowe szkół i harcerzy. Może cieszyć fakt uczestnictwa w obchodach licznej grupy dzieci i młodzieży, pomimo trwających właśnie ferii zimowych.

[obrazek]

W imieniu władz miasta głos zabrał burmistrz Łomianek, Tomasz Dąbrowski. W swoim przemówieniu burmistrz zwrócił się m.in. do nauczycieli, o pomoc w opracowaniu szczegółowej historii Łomianek po 17 styczna 1945 r. Wyraził także głęboką wdzięczność żołnierzom polskim walczącym o suwerenność Ojczyzny na wszystkich frontach II wojny światowej a także po jej zakończeniu.
- Tę naszą wdzięczność składamy w dłonie obecnych tutaj bohaterów – kombatantów. Wraz z gorącą prośbą, aby wielką wiedzą historyczną dzielili się z nami wszystkimi, dzielili się z uczniami naszych szkół i by Bóg zachował ich po najdłuższe lata, jako świadków bohaterskich zmagań o wolną Polskę. Tym, co zginęli walcząc o „wolność naszą i waszą” zarówno na frontach II wojny jak i po jej zakończeniu, składamy kwiaty i zapalamy znicze, by blask ich czynów był znany przez pokolenia, by polskie pieśni sławiły ich czyny, by nasza młodzież na ich grobach i przy ich pomnikach wciąż zdejmowała czapki i przystawała, by zaczerpnąć powiewu ich męstwa – mówił m.in. w swoim wystąpieniu Tomasz Dąbrowski.

[obrazek]

W imieniu kombatantów do zgromadzonych przemówił Kazimierz Medyński, prezes łomiankowskiego koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Przypomniał o bogatej i nierzadko bolesnej historii okupacji, o ofiarach cywilnych i wojskowych, którzy ponieśli śmierć z rąk hitlerowców. Wspominał bohaterów kampanii wrześniowej, ich oddanie oraz ofiarność w imię obrony Ojczyzny i jej suwerenności.

[obrazek]

Pod pomnikiem „ Bohaterom Poległym w Obronie Ojczyzny” przybyłe delegacje złożyły wieńce i kwiaty.Do góry
Copyright (C) 2011 UM Łomianki
pge  
Kontakt z urzędem
Urząd Miejski w Łomiankach

05-092 Łomianki
ul. Warszawska 115
tel. (22) 768 63 24
fax (22) 768 63 02

umig@lomianki.pl

Urząd Miejski pracuje:

Poniedziałek,Czwartek 10.00 - 18.00
Wtorek,Środa,Piątek 8.00 - 16.00


[obrazek]
Galeria
[obrazek]
Fundusz spójności
Gospodarka odpadami
Poznaj naszych przedsiębiorców
http://zwierzeta-z-lomianek.webnode.com/
Bitwa
Karta3+4+
Komunikacja
Unia
Turystyka
ePUAP