Strona korzysta z plików cookies. Możesz określic warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

OK

image image

Informacje

Archiwum 2011+ » 2018

ARCHIWUM
2020
styczeń
luty
2019
styczeń
luty
marzec
kwiecień
maj
czerwiec
lipiec
sierpień
wrzesień
październik
listopad
grudzień
2018
styczeń
luty
marzec
kwiecień
maj
czerwiec
lipiec
sierpień
wrzesień
październik
listopad
grudzień
2017
styczeń
luty
marzec
kwiecień
maj
czerwiec
lipiec
sierpień
wrzesień
październik
listopad
grudzień
2016
styczeń
luty
marzec
kwiecień
maj
czerwiec
lipiec
sierpień
wrzesień
październik
listopad
grudzień
2015
styczeń
luty
marzec
kwiecień
maj
czerwiec
lipiec
sierpień
wrzesień
październik
listopad
grudzień
2014
styczeń
luty
marzec
kwiecień
maj
czerwiec
lipiec
sierpień
wrzesień
październik
listopad
grudzień
2013
styczeń
luty
marzec
kwiecień
maj
czerwiec
lipiec
sierpień
wrzesień
październik
listopad
grudzień
2012
styczeń
luty
marzec
kwiecień
maj
czerwiec
lipiec
sierpień
wrzesień
październik
listopad
grudzień
2011
styczeń
luty
marzec
kwiecień
maj
czerwiec
lipiec
sierpień
wrzesień
październik
listopad
grudzień
- Celem obecnej Rady Miejskiej jest rozwój Łomianek i współpraca z burmistrzem. Podejmowane uchwały mają na celu uporządkowanie zaległych, zadawnionych spraw - rozmowa z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Łomiankach, p. Tadeuszem Krysteckim.

Stawiamy na rozwój Łomianek i współpracę z burmistrzem!

Rozmowa z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Łomiankach, p. Tadeuszem Krysteckim

[obrazek]

W 2014 roku poprzednia Rada Miejska w Łomiankach podjęła 83 uchwały. W obecnej kadencji w 2015 - 147, w 2016 – 120, a w roku 2017 – 163. Panie Przewodniczący, o czym świadczy taki wzrost?

Celem obecnej Rady Miejskiej jest rozwój Łomianek i współpraca z burmistrzem. Podejmowane uchwały mają na celu uporządkowanie zaległych, zadawnionych spraw. W mojej opinii poprzednia rada robiła burmistrzowi Tomaszowi Dąbrowskiemu jakby na złość, nie podejmując w ogóle pewnych koniecznych uchwał lub odrzucając – nawet kilkukrotnie – wiele z nich. Z tego m.in. wynikały pewne zapóźnienia w gminie, zwłaszcza w kontekście budowy tak koniecznej infrastruktury. Myślę tutaj o sieci wod-kan, modernizacji dróg czy budowie nowych szkół i przedszkola.

Radni z KWW Tomasza Dąbrowskiego w programie wyborczym obiecywali w 100% uporządkować kwestie zagospodarowania przestrzennego i realizację programu wyborczego.

Plany miejscowe mają ogromną siłę oddziaływania, są wyrazem wizji wyglądu, funkcjonowania i prawidłowego rozwoju gminy. Gdy w grudniu 2014 roku zaczynaliśmy kadencję, nasza gmina w zaledwie 30% objęta była miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Poprzednie władze wolały wydawać mieszkańcom czy inwestorom decyzje o warunkach zabudowy, tym samym przedłużając cały proces budowy. W naszej gminie z każdym rokiem narastał przy okazji przestrzenny chaos… Tu za przykład może nam posłużyć sołectwo Dziekanów Bajkowy; gdzie przy szerokości dróg ok. 3 m brak jest możliwości ulokowania podstawowej infrastruktury: gazu, wody, kanalizacji czy wykonania odwodnienia.

Dziś na szczęście – dzięki dobrej współpracy radnych z KWW Tomasza Dąbrowskiego z burmistrzem – blisko 80% terenu gminy Łomianki jest już objęte mpzp (miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego), a naszym zamierzeniem jest pokrycia nimi gminy w całości.

Jak układa się współpraca radnych z burmistrzem Tomaszem Dąbrowskim?

W samorządzie gminnym są dwa organy: stanowiący i wykonawczy. Bez dobrej współpracy Rady Miejskiej z burmistrzem nie ma mowy o rozwoju gminy, co było widoczne w kadencji 2010-2014. Wtedy to w radzie znalazły się osoby reprezentujące partie polityczne i niejako wykonywały polecenia „z góry”, niezgodne zresztą z potrzebami samych mieszkańców Łomianek. A w samorządzie nie powinno być partii politycznych!

W obecnej radzie większość stanowią wybrani przez mieszkańców Łomianek radni z KWW Tomasza Dąbrowskiego i to na ich barkach spoczywa duża odpowiedzialność za tę właśnie współpracę. Choć mamy różne sympatie polityczne, umówiliśmy się, że nie będziemy rozmawiać o kłócących się partiach politycznych, tylko o chodniku, oświetleniu, drodze czy o tak potrzebnych ścieżkach rowerowych…

Niestety nie wszyscy chcieli współpracy. Już kilka dni po wyborach, w 2014 roku radni z różnych komitetów wyborczych od razu zjednoczyli się i założyli klub opozycyjny wobec obecnego burmistrza, mimo że wystąpiłem do nich o współpracę. Moim zdaniem radni Ci roztrwonili zaufanie swoich wyborców, przez ostatnie 4 lata skupiając się wyłącznie na paraliżowaniu prac rady i działalności burmistrza Dąbrowskiego, a nie rozwiązywaniu spraw mieszkańców.

[obrazek]

Panie Przewodniczący, a mógłby Pan podać przykład?

Ostatnio, w grudniu 2017, kiedy ustalaliśmy budżet gminy na rok 2018, radny M. Etienne (Po) razem z dziennikarzami „Gazety Wyborczej” przeszkadzali mi w prowadzeniu obrad tej sesji. Jakby było tego mało, na koniec wystawił na środek auli wózek inwalidzki z jakimś napisem… Gdy sala obrad została doprowadzona do porządku, opozycja wezwała Policję. W mojej ocenie chodziło o zablokowanie proinwestycyjnego  budżetu gminy na rok 2018.

Jak wygląda realizacja programu wyborczego KWW Tomasza Dąbrowskiego?

Obecnie przygotowywana jest dokumentacja do dalszej rozbudowy sieci wod-kan oraz realizowany jest plan budowy tylko w tym roku przeszło 20 dróg w całej gminie. Budowana jest sieć ścieżek rowerowych. Wbrew działalności opozycji z poprzedniej kadencji rady, rozbudowywane są szkoły i przedszkola. Mamy nowoczesne lodowisko i nowe boiska. W trakcie budowy są park linowy i piękny park miejski. Tyle inwestycji prowadzonych często na raz nie byłoby możliwe, gdyby nie dobra współpraca na linii: rada miejska – burmistrz.

Łomianki nigdy tak dobrze nie współpracowały z sąsiednimi gminami…

Zgadzam się z Panią. Współpraca Łomianek z Warszawą oraz Czosnowem przynosi wymierne korzyści dla wszystkich mieszkańców. Łączą nas nie tylko drogi, ale także  ogólnodostępna sieć ścieżek rowerowych.
Mieszkańcy mogą korzystać z darmowych na terenie gminy Łomianki linii autobusowych (linie 1, 2 i 3) lub z komunikacji miejskiej w ramach I strefy ZTM, gdzie cena biletów odczuwalnie spadła. Kupując np. w I strefie 75 minutowy bilet za 4,40 zł mogą bez przeszkód podróżować po całej Warszawie.  

Jakie plany na przyszłość?

Cały czas nasze starania jako radnych z KWW Tomasza Dąbrowskiego ukierunkowane są i będą na nadrabianie zaległości z prawie 20 lat. Koncentrujemy się na dokończeniu inwestycji w sieć wod-kan, a także koniecznej budowie bądź modernizacji dróg. Stawiamy na bezpieczeństwo; powstał monitoring miejski i dalej chcemy go rozwijać.

Rozwój gminy uzależniony jest też w dużym stopniu od planowanej budowy trasy S7. Trasy, której brak mieszkańcy Łomianek każdego dnia odczuwają na własnej skórze. Trasy, której brak jest wynikiem wieloletniej i szkodliwej  dla nas wszystkich działalności obecnego radnego W. Bergera (PO), który przyczynił się do przerwania procesu sporządzania dokumentacji tej inwestycji. Cieszę się, że ostatnio mieszkańcy wzięli sprawy w swoje ręce i organizują pikiety na rzecz przyspieszenia budowy trasy S7.

Dzięki zaufaniu mieszkańców radni z KWW Tomasza Dąbrowskiego mają okazję współdziałać na rzecz mieszkańców gminy. Staramy się tego zaufania nie zawieść. Jesteśmy otwarci na głosy krytyki i Państwa sugestie. Zadeklarowaliśmy naszym wyborcom rozwój gminy i współpracę z burmistrzem i słowa dotrzymamy!

Dziękuję za rozmowę.
JZ