Oficjalny Serwis Informacyjny

Aktualnie znajdujesz się na:

102. rocznica praw wyborczych Polek

Polki otrzymały prawa wyborcze jako jedne z pierwszych na świecie. Mogły nie tylko głosować i wybierać, ale również mogły same kandydować i być wybierane.

Początek XX wieku to czas formowania się ruchu kobiecego na ziemiach polskich. Działaczki tworzyły komitety, stowarzyszenia i związki, wydawały własne czasopisma i broszury, gdzie tłumaczyły, dlaczego kobiety powinny mieć prawo do głosowania i kandydowania. 

W listopadzie 1918 roku organizatorki warszawskiego Zjazdu Kobiet udały się do Józefa Piłsudskiego z delegacją Centralnego Komitetu Równouprawnienia Politycznego Kobiet Polskich i przedstawiły Naczelnikowi deklarację z wezwaniem do przyznania Polkom równouprawnienia politycznego. 28 listopada Piłsudski złożył swój podpis pod dekretem przyznającym prawo wyborcze każdemu obywatelowi, bez różnicy płci, który do dnia ogłoszenia wyborów ukończył 21 lat, a wybierani do Sejmu mogą być wszyscy obywatele (obywatelki) państwa posiadający czynne prawo wyborcze.

26 stycznia 1919 roku kobiety w Polsce po raz pierwszy udały się do urn wyborczych, jako pełnoprawne obywatelki II Rzeczypospolitej, a kilka tygodni później pierwsze parlamentarzystki zasiadły w ławach poselskich.

Jednak uzyskanie przez Polki praw wyborczych nie zniosło automatycznie wszystkich nierówności, uprzedzeń społecznych czy głęboko zakorzenionych stereotypów. Organizacje kobiece działające na rzecz równouprawnienia cały czas miały i nadal mają ręce pełne pracy. Mimo upływu ponad 100 lat walka o prawa kobiet jeszcze się nie skończyła.

W sobotę 28 listopada, kiedy przypada 102. rocznica uzyskania w Polsce praw wyborczych przez kobiety, Polki ponownie będą protestować na ulicach i walczyć o swoje prawa.

mn,kż
grafika:kż/canva (źródło:internet)

27.11.2020

Opcje strony

do góry