Oficjalny Serwis Informacyjny

Aktualnie znajdujesz się na:

Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna w rezerwacie przyrody „Jezioro Kiełpińskie” - webinar

 
9 czerwca (środa) o godz.18.00 zapraszamy na webinar : Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna w rezerwacie przyrody „Jezioro Kiełpińskie”.
Eksperci odpowiedzą na Państwa pytania. 
 
Link do webinaru ⬇️
 
Urząd Miejski w Łomiankach planuje realizację ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej w rezerwacie przyrody „Jezioro Kiełpińskie”. Powstanie takiej ścieżki jest jednym z zadań projektu planu ochrony dla tego rezerwatu. Ścieżka nie będzie ingerowała w znacznym stopniu we własność prywatną. Dodatkowo umiejscowienie jej w rezerwacie przyrody będzie miało bardzo duży wymiar edukacyjny i przyczyni się do skanalizowania ruchu turystycznego na terenie rezerwatu, a tym samym pozwoli ograniczyć go do terenu ścieżki.
Przygotowana koncepcja zakłada, że w przeważającej części trasy ścieżki pozostawiona zostanie istniejąca nawierzchnia gruntowa, a sama ścieżka przebiegać będzie w bezpośrednim sąsiedztwie lustra wody. W ramach ścieżki (zgodnie z koncepcją) powstaną też drewniane słupki i tablice edukacyjne, kilka ławek, oraz umiejscowiona na działce gminnej wieża widokowa. 
 
 
Poniżej publikujemy pytania mieszańców, zadane w czasie trwania webinaru wraz z odpowiedziami pracowników merytorycznych:
 

1. Dzień dobry, czy jest zgoda RDOŚ na wejście Biegu Łomianek poprzez działkę 37 w dn. 13.06 do rezerwatu (wejście ok. 200 biegaczy)?. Plan ochrony rezerwatu nie przewiduje organizacji imprez rekreacyjno-sportowych na tym obszarze chronionym. Dlaczego Gmina promuje sport i rekreację na tym terenie, wbrew postanowieniom planu? 

Tak, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał decyzję zezwalającą Urzędowi Miejskiemu w Łomiankach na organizację imprezy „Bieg Łomianek” (odstępstwo od zakazu).2

2. Kiedy będzie realizowany plan ochrony rezerwatu  (inne działania niż ścieżka)? Gmina rozpoczęła od ścieżki, a plan przewiduje również zamknięcie  ruchu w rezerwacie.

Działania ochronne opisane w załączniku nr 5 do Planu Ochrony Rezerwatu mają przypisane podmioty odpowiedzialne za wykonanie działań ochronnych. W przypadku zadania opisanego jako "Likwidacja dróg powstałych w następstwie ruchu pojazdów. Ustawiania przeszkód uniemożliwiających wjazd pojazdów do rezerwatu" podmiotem odpowiedzialnym tam wpisanym jest "....właściciel lub zarządcą obszaru, w przypadku braku możliwości podjęcia działań przez te podmioty Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie"

3. Ile z tych 20 osób które poparły ten projekt /z Sołectwa Kiełpin/ to są właściciele ziem w rezerwacie ? Czy to są osoby z domów deweloperskich którym od lat deweloperzy obiecują rekreację  w tym rezerwacie ?

Głosowanie nad budżetem sołeckim odbywa się podczas zebrania sołeckiego, w którym uczestniczą mieszkańcy sołectwa, Urząd nie posiada informacji na temat gdzie mieszkają i gdzie mają grunty mieszkańcy uczestniczący w zebraniu sołeckim. Więcej informacji na ten temat powinien mieć Zarząd Sołectwa.

4.Czy da się pogodzić dwie sprzeczne idee - z jednej strony zamknięcie, ograniczenie ruchu, ochrona przyrody - z drugiej strony ścieżka edukacyjna, jeśli będzie atrakcyjna, spowoduje wzmożenie ruchu?

Rezerwat jest miejscem bardzo atrakcyjnym dla odwiedzających go tłumnie mieszkańców i przyjezdnych. Aktualne rekreacyjne wykorzystywanie terenu rezerwatu, skutkujące niszczeniem gatunków roślin i ich siedlisk, płoszeniem zwierząt, zaśmiecaniem, zanieczyszczaniem jego wód, przekształcaniem cech rezerwatu, dla zachowania których obiekt ten został objęty ochroną. Dlatego do Planu Ochrony wpisano jako sposób eliminacji tego zagrożenia Skanalizowanie ruchu do wyznaczonego szlaku turystycznego, edukacyjnego pieszego lub pieszo - rowerowego. Doświadczenia na innych cennych przyrodniczo terenach pokazały, że w momencie utworzenia atrakcyjnej ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej ruch osób odwiedzających rezerwat skoncentrował się w większości na tej ścieżce, a nie jak teraz na większości terenu rezerwatu, a tym samym ewentualne szkody dla przyrody zmniejszają się tylko do terenu ścieżki.

5. To dlaczego Straż Miejska tego nie kontroluje i nie ma znaków zakazu ruchu zgodnie z planem ochrony?

Straż Miejska kontroluje tereny publiczne i te do których Urząd Miejski posiada prawa. W chwili obecnej teren rezerwatu jest terenem prywatnym, dlatego zwróciliśmy się do właścicieli aby uzyskać ich zgodę na użyczenie fragmentu ich gruntów co m.in. pozwoli Straży Miejskiej na patrolowanie tego terenu, ponieważ ścieżka przyrodnicza będzie miała status terenu publicznego.

6. Czy przewidywane są miejsca w pobliżu rezerwatu, gdzie przybywający turyści, po zwiedzeniu ścieżki, będą mogli np. "puścić dzieci" do wybiegania się, ewentualnie miejsce odpoczynku?

W załączniku nr 3 do Planu Ochrony zapisano że celem eliminacji zagrożeń jest "Utrzymanie rezerwatu jako obszaru wyłączonego z rekreacyjnego wykorzystywania, w szczególności w formie kąpielisk, palenia ognisk, biwakowania, imprez rekreacyjno - sportowych". Taki zapis wyklucza lokalizowania w jego obszarze takiego zagospodarowania turystycznego. Stworzenie takiego miejsca możliwe by było tylko poza jego terenem, a są to grunta prywatne.

7. Jak urząd miasta zagwarantuje ochronę pozostałej części rezerwatu?

Za ochronę rezerwatu odpowiedzialny jest Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie, to ten organ jest odpowiedzialny za ochronę rezerwatu i realizację zadań wpisanych do Planu Ochrony. Urząd Miejski podjął się tematu ścieżki przyrodniczej w związku z realizacją zadania wpisanego do budżetu Gminy przez Sołectwo Kiełpin.

8. Ile zgód do tej pory wpłynęło do UM od właścicieli gruntów?

Do chwili obecnej 3 właścicieli gruntów wyraziło wolę podjęcia rozmów w tym temacie, lecz należy pamiętać że ciągle trwa dialog z właścicielami gruntów. Mamy nadzieję na ich przekonanie do pomysłu powstania ścieżki przyrodniczej.

9. Ustanowienie ścieżki na gruntach prywatnych to tym bardziej nie jest prosta sprawa chyba bardzie skomplikowana niż z zamknięcie 7 -  8 dróg polnych?

Zamknięcie drogi polnej będącej własnością prywatną nie leży w gestii Urzędu jeżeli nie posiada on prawa do dysponowaniem terenu. Takich działań może dokonać właściciel terenu lub jego zarządca.

 

mjr
24.05.2021 r.
aktualizacja 01.07.2021
grafika:kż
 

Opcje strony

do góry