Oficjalny Serwis Informacyjny

Aktualnie znajdujesz się na:

Sterylizacja, kastracja i czipowanie łomiankowskich psów i kotów

Przypominamy, że właściciele psów i kotów oraz opiekunowie kotów wolno żyjących na terenie gminy Łomianki mogą skorzystać z usługi bezpłatnej sterylizacji/kastracji dla swoich zwierząt. 
Dla zwierząt właścicielskich dostępna jest również możliwość zaczipowania.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Referatu Ochrony Środowiska i Rolnictwa.

Warunkiem zgody na sterylizację/kastrację psów i kotów właścicielskich jest jednoczesne zaczipowanie zwierzęcia, w przypadku gdy jeszcze nie posiada czipa.

Czym jest elektroniczne znakowanie (czipowanie) psów i kotów?

Jest to jedna z głównych metod zapobiegania bezdomności zwierząt. Polega na niemal bezbolesnym wszczepieniu pod skórę psa lub kota elektronicznego mikroczipa z unikatowym numerem. 

  • Elektroniczne znakowanie umożliwia szybkie ustalenie właściciela zaginionego zwierzęcia.
  • Czip z zakodowanym niepowtarzalnym numerem jest wielkości ziarenka ryżu, nie przeszkadza zwierzakom i nie powoduje reakcji alergicznych.
  • Jest on wprowadzany podskórnie na szyi lub między łopatkami i może działać nawet kilkadziesiąt lat.
  • W czytniki wyposażone są Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt, ekopatrole straży miejskiej oraz większość lecznic weterynaryjnych.
  • Elektroniczne oznakowanie jest niezbędne, aby podróżować z czworonogiem po krajach Unii Europejskiej.

Kastracja i sterylizacja psów i kotów – dlaczego warto?

Kastracja lub sterylizacja zwierząt to jedna humanitarna i w pełni skuteczna metoda zapobiegania bezdomności zwierząt oraz 100% skuteczna metoda antykoncepcyjna. Pozwalają uniknąć wielu chorób, problemów behawioralnych i zagrożeń dla czworonoga.

Wysterylizowane psy są łagodniejsze, nie walczą z innymi osobnikami, nie mają skłonności do ucieczek. Nie czują też potrzeby zaznaczania swojego terenu moczem. Ryzyko ich zapadania na raka prostaty i jąder jest zdecydowanie mniejsze. Suczki po sterylizacji również są spokojniejsze. Nie mają cieczki, która jest bardzo kłopotliwa dla właściciela. Zabieg zdecydowanie zmniejsza ryzyko występowania nietrzymania moczu, ropomacicza i nowotworu gruczołów mlecznych. Decyzja o przeprowadzeniu zabiegu jest więc wyrazem dbałości o czworonożnego przyjaciela.

 


foto:canva
10.02.2022 r.

 

Opcje strony

do góry