Oficjalny Serwis Informacyjny

Aktualnie znajdujesz się na:

Wakacyjny przewodnik po okolicy cz.2

Zwiedzaj i odpoczywaj

Miesiąc wakacji za nami, ale przed nami jeszcze słoneczny sierpień. Dlatego przedstawiamy drugą część wakacyjnego przewodnika. Dzielimy się pomysłami na aktywne spędzanie wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi, zachęcamy także do odpoczywania, czytania i słuchania o książkach, filmach, wystawach i muzyce. Przypominamy również o konkursie dla najmłodszych i czekamy na przesłanie prac do końca sierpnia.

  • Zwiedzaj

W drogę! To ostatnie tygodnie wakacji, dlatego warto je wykorzystać, by poznać nowe miejsca, sprawić frajdę dzieciom i po raz kolejny przekonać się, że nie trzeba wyjeżdżać daleko, by ciekawie spędzić czas. Proponujemy zwiedzanie zabytków, trochę prehistorii, geologii i średniowiecza, a także wizytę w niezwykłym zoo i wypatrywanie spadających gwiazd.

Średniowieczny zamek

Niewiele brakowało, by stolicą Mazowsza pozostał Czersk. Początkowo siedziba książąt mazowieckich znajdowała się ok. 40 km od dzisiejszego warszawskiego Starego Miasta i to właśnie w Czersku pod koniec XIV w. zaczął powstawać okazały ceglany zamek księcia Janusza Starszego. O wszystkim zdecydowała jednak kapryśna Wisła. Rzeka z czasem odsunęła się od zamku, a osada straciła przez to na znaczeniu i trzeba było poszukać nowego miejsca. Do dziś zachowały się fragmenty murów i trzy potężne wieże, z których można podziwiać okolicę. Na dziedzińcu w sezonie letnim organizowane są rodzinne pikniki. Warto zajrzeć tam w sierpniu, by dowiedzieć się więcej o średniowiecznych rycerzach i archeologii.
Więcej informacji: Zamek Książąt Mazowieckich, pl. Tysiąclecia 1, Czersk, www.zamekczersk.pl.

Spadające gwiazdy

Letnie ciepłe wieczory to doskonały czas na obserwację gwiazd. Zwłaszcza że w nocy z 12 na 13 sierpnia na niebie odbędzie się prawdziwy spektakl – rozbłysną Perseidy, czyli meteory, zwane potocznie spadającymi gwiazdami. Widoczne są od 17 lipca, jednak najwięcej będzie ich przelatywać w połowie sierpnia. Nie potrzebujemy wówczas lornetki, jedynie stanowiska (duża polana, plaża, pagórek), w którym elektryczne oświetlenie i drzewa nie będą zakłócać widoczności. Miejsce, z którego wydają się wylatywać Perseidy, znajduje się w konstelacji Perseusza, nad północno- -wschodnim horyzontem. W Warszawie warto tej nocy odwiedzić park przy Centrum Nauki Kopernik. Będą leżaki, teleskopy, muzyka i food trucki. Zgaśnie okoliczne miejskie oświetlenie, iluminacja mostu Świętokrzyskiego oraz Stadionu Narodowego. Jeśli pogoda dopisze, będzie można zobaczyć dziesiątki spadających gwiazd.
Więcej informacji: 12.08 od godz. 21, park przy Centrum Nauki Kopernik, www.kopernik.org.pl.

Na tropie dinozaurów

Mało znane, a bardzo ciekawe muzeum w Warszawie. Istnieje już 100 lat i gromadzi zbiory związane z historią i budową geologiczną obszaru dzisiejszej Polski. Jeśli całą rodziną oglądaliście kolejne części „Epoki lodowcowej”, to wybierzcie się, by zobaczyć rekonstrukcję polskiego dinozaura, czyli dilofozaura (Dilophosaurus wetherilli), tropy dinozaurów zamieszkujących kiedyś nasze ziemie, a także szkielety wymarłych zwierząt z epoki lodowcowej i pnie drzew z karbonu czy neogenu. W kolekcji muzeum znajdują się także skały, liczne okazy minerałów, skamieniałości dawnych roślin i zwierząt (koralowce, gąbki, małże) oraz model pustyni i naturalnej wielkości rekonstrukcja jaskini. Wizyta w muzeum to frajda dla dzieci, a przy okazji dawka wiedzy o geologicznej przeszłości Polski.
Więcej informacji: Muzeum Geologiczne, ul. Rakowiecka 4 (wejście od ul. Wiśniowej), www.pgi.gov.pl.

Podwodny tunel

Ogród zoologiczny w Łodzi otworzył niedawno supernowoczesny pawilon Orientarium, w którym mieszka 35 gatunków zwierząt lądowych oraz 180 gatunków ryb z Azji Południowo-Wschodniej. Budynek, wybiegi i woliery zajmują powierzchnię prawie 10 boisk piłkarskich, a zastosowane rozwiązania pozwalają utrzymywać zwierzęta na dużych przestrzeniach w połączeniu z innymi gatunkami i w urozmaiconym środowisku. Największe wrażenie na zwiedzających robi przeszklony basen, w którym z podwodnej perspektywy można podpatrywać kąpiące się słonie indyjskie. Ich wybieg podzielony jest na trzy części i wyposażony w dwa baseny oraz wodospady. Drugą spektakularną przestrzenią i jedną z największych atrakcji jest podwodny tunel liczący 26 m długości. Łącznie w siedmiu zbiornikach oceanicznych mieści się ponad trzy miliony litrów wody, w których pływa ponad 1300 przedstawicieli różnych gatunków – rekiny, płaszczki czy pokolce, a wśród nich pokolec królewski, chociaż dzieci powiedzą, że to zapominalska rybka Dory, którą dobrze pamiętają z filmu „Gdzie jest Dory?”.
Więcej informacji: Miejski Ogród Zoologiczny, ul. Konstantynowska 8/10, Łódź, www.orientarium.lodz.pl.

W kopalni soli

W poprzednim biuletynie przekonywaliśmy, że geologia może być ciekawa. Kto chciałby to sprawdzić w praktyce, może się wybrać na wycieczkę pod ziemię. Najbliżej Łomianek znajduje się kopalnia w Kłodawie. To największa czynna kopalnia soli kamiennej w Polsce, jednak można ją zwiedzać z przewodnikiem. Trasa ma długość kilometra, a zjeżdża się na głębokość aż 600 m! Pokłady powstały ponad 200 mln lat temu i niektóre wykute w nich korytarze są… różowe, bo w Kłodawie znajdują się jedyne złoża różowej soli w Europie. I raczej nikt z wycieczki nie powstrzyma się przed sprawdzeniem, czy ściany są naprawdę słone.
Więcej informacji: kopalnia soli, Kłodawa, www.sol-klodawa.com.pl.

Milusin marszałka Piłsudskiego

W dwudziestoleciu międzywojennym Sulejówek był miejscowością letniskową. Aleksandra Piłsudska kupiła tu działkę w 1921 r., a wkrótce z inicjatywy i dzięki zbiórce funduszy zorganizowanej przez Komitet Żołnierza Polskiego wybudowano willę dla marszałka jako dar za zasługi w walce o odzyskanie niepodległości. Dworek nazwano Milusinem, a cała rodzina zamieszkała w nim po wycofaniu się Józefa Piłsudskiego z polityki w 1923 r. W późniejszych latach Sulejówek stanowił miejsce letniego wypoczynku. Dwa lata temu udostępniono dla zwiedzających nowoczesny budynek muzeum zlokalizowany w sąsiedztwie zabytkowej willi. Kompleks muzealno-edukacyjny jest rodzajem parku kulturowego, łączy oba budynki z otaczającymi je lasem i ogrodem. Większą część nowego muzeum ukryto pod ziemią, gdzie znajdują się wystawa stała oraz strefa edukacyjna i magazyn zbiorów. Część naziemna jest wtopiona w zieleń i mieści m.in. biura muzealne, salę wystaw czasowych, restaurację i miejsce wypoczynku. Standardowe zwiedzanie ekspozycji poświęconej marszałkowi Piłsudskiemu trwa zwykle dwie godziny, warto jednak przeznaczyć więcej czasu na pobyt w Sulejówku, bo to miejsce, gdzie można odpocząć i miło spędzić dzień.
Więcej informacji: Muzeum Józefa Piłsudskiego, al. Piłsudskiego 29, Sulejówek, www.muzeumpilsudski.pl.

  • Odpoczywaj

W ciągu roku rzadko mamy możliwość przeczytać, przesłuchać i zobaczyć wszystko to, co nas zainteresowało. Ale wakacje to czas na odpoczynek i przyjemności. Niespieszne czytanie książek, oglądanie filmów, słuchanie ulubionej muzyki i ptaków w lesie. W tym miesiącu polecamy więcej podkastów, dzięki którym nadrobimy kulturalne zaległości.

Jaki to ptak?

„Halo, halo! Tutaj ptasie radio w brzozowym gaju, / Nadajemy audycję z ptasiego kraju. / Proszę, niech każdy nastawi aparat”. To początek wierszyka napisanego dla dzieci przez Juliana Tuwima i podpowiedź, czego możemy potrzebować podczas spacerów. W lesie i na łąkach często słyszymy ptaki, ale nie zawsze umiemy rozpoznać ich głosy. Dlatego przyda nam się nowoczesny aparat, czyli bezpłatna aplikacja BirdNET. To wspólny projekt Cornell Lab of Ornithology i Uniwersytetu Technicznego w Chemnitz. Dzięki niemu można rozpoznać ok. 3 tys. ptaków na podstawie ich śpiewu. Wystarczy włączyć w telefonie nagrywanie. Jeśli jakość nagrania będzie wystarczająca, aplikacja wyświetli zdjęcia oraz informacje o danym gatunku ptaka.
Więcej informacji: BirdNET, aplikacja na smartfony i tablety z Androidem oraz iPhone’y i iPady z iOS-em.

Rozmowy o książkach

 Wakacje to czas nadrabiania zaległości książkowych, tym bardziej że nie musimy już pakować dodatkowych kilogramów do walizki. Wystarczy zabrać ze sobą poręczny elektroniczny czytnik. Ale dla osób, które chciałby posłuchać wywiadów z ulubionym autorem lub dowiedzieć się więcej o nowościach wydawniczych, doskonałe będą audycje, których można wysłuchać w internecie. W niedzielne wieczory na antenie Radia Nowy Świat emitowane są rozmowy z pisarkami i pisarzami. Archiwalne programy można odsłuchać jak podkasty. Audycje prowadzi Michał Nogaś, kiedyś dziennikarz Programu III Polskiego Radia, a obecnie Radia Nowy Świat oraz autor książki „Z niejednej półki”.

Więcej informacji: „Czytał Michał Nogaś”, każda niedziela godz. 19, www.nowyswiat.online.

Recenzje Tomasza Raczka

Z wykształcenia jest teatrologiem, bywał aktorem i oficerem rozrywkowym na transatlantyku „Stefan Batory”, od lat kieruje wydawnictwem, ale najwięcej osób powie o nim, że jest krytykiem filmowym. Kultowe stały się już „Perły z lamusa”, czyli rozmowy, które w latach 90. prowadził w telewizji z Zygmuntem Kałużyńskim. Dwa lata temu zaczął regularnie nagrywać recenzje na kanale YouTube i robi to na własnych zasadach. Omawia nowe filmy, ale często odwołuje się do klasyki kinematografii, kodów kulturowych, lektur, spotkań z ludźmi sztuki czy podróży. Wielokrotnie podkreśla, że każdy z nas ogląda filmy inaczej, bo różnimy się od siebie wiekiem, doświadczeniem życiowym, upodobaniami, wrażliwością. Dlatego jego recenzje także są subiektywne, z dodatkową osobistą historią na końcu. Czasem jest to anegdota, a innym razem gorzka refleksja czy nostalgiczne wspomnienie. Zawsze jest inteligentnie, błyskotliwie i życiowo.
Więcej informacji: Wideorecenzje Tomasza Raczka, www. youtube.com/c/TomaszRaczek.

Ćwiczenia z patrzenia

Mówi o sobie, że jest „historyczką sztuki, kuratorką sztuki niderlandzkiej, holenderskiej i flamandzkiej w Muzeum Narodowym w Warszawie, a także pasjonatką opowiadania o sztuce”. Aleksandra Janiszewska- -Cardone prowadzi blog i nagrywa podkast, w którym co tydzień opowiada o sztuce dawnej, ciekawych, słynnych i ulubionych obrazach oraz pracy kustoszki. Dzieli się fascynacjami, lekturami i podróżami związanymi ze sztuką. W jednym z ostatnich wakacyjnych odcinków wspomina wyprawę do Los Angeles sprzed trzech lat, kiedy pojechała odebrać obraz „Adam i Ewa” Lucasa Cranacha starszego wypożyczony z warszawskiego muzeum na ekspozycję czasową… Prawdziwa historia z dreszczykiem i kulisy pracy kurierki arcydzieła sztuki!
Więcej informacji: Otulina. Aleksandra Janiszewska o sztuce, www.otulinablog.pl.

O muzyce poważnej

Trudno znaleźć blog o muzyce klasycznej. Przypięto jej łatkę trudnej, wymagającej, a w najlepszym razie dla koneserów. Tymczasem to muzyka niezwykle różnorodna. Zaczął o niej pisać na blogu „Szafa melomana” Mateusz Ciupka, muzykolog i redaktor „Ruchu Muzycznego”, najstarszego polskiego magazynu o muzyce poważnej. Publikował rozmowy, recenzje i relacje z festiwali, a od kilkunastu miesięcy nagrywa podkast, w którym dzieli się ze słuchaczami wiedzą, przemyśleniami i odkryciami muzycznymi. Interesuje się muzyką dawną i nową, operą, kameralistyką, symfoniką, słowem, wszystkim, co składa się na sztukę dźwięku. W każdy poniedziałek rozmawia z artystami i twórcami muzyki klasycznej.
Więcej informacji: Szafa melomana, www.szafamelomana.pl.

Monika Brodowska
BIUM 8/2022
04.08.2022

Opcje strony

do góry