Oficjalny Serwis Informacyjny

Aktualnie znajdujesz się na:

Tradycja, tożsamość, historia

Cieszą mnie niezmiernie głosy zadowolenia z uroczystości 10 września br. płynące właśnie od Państwa. Bo nic tak nie buduje atmosfery i poczucia wartości, jak świadomość, że podjęło się słuszną decyzję.


TRADYCJA, TOŻSAMOŚĆ, HISTORIA

[obrazek]
Szanowni Mieszkańcy Ziemi Łomiankowskiej,

Cieszą mnie niezmiernie głosy zadowolenia z uroczystości 10 września br. płynące właśnie od Państwa. Bo nic tak nie buduje atmosfery i poczucia wartości, jak świadomość, że podjęło się słuszną decyzję.

Drodzy Państwo, wypada mi w tym miejscu przeprosić właśnie Was za brak: podestów, trybun, telebimu oraz profesjonalnego nagłośnienia dla całego terenu imprezy. Ograniczony budżet rekonstrukcji „Bitwa pod Łomiankami 1939” nie pozwolił w pełni rozwinąć skrzydeł reżyserowi i organizatorom widowiska. Zagospodarować mogliśmy jedynie środki pozyskane od sponsorów. Radni nie zgodzili się na wydatkowanie środków na tegoroczne „Dni Łomianek”. Jest to dla mnie tym bardziej niezrozumiałe, że w roku 2010 na uroczystości wrześniowe i „Dni Łomianek” (w czerwcu ub.r.) wydano ponad 170 000 zł. Wówczas, w większości ci sami radni Łomianek - bez słowa sprzeciwu - zgodzili się na zaproponowany przez poprzedniego burmistrza budżet.

Okazuje się że stosunek do patriotyzmu, 2500 żołnierzy, którzy oddali swoje życie dla ojczyzny, poległych i spoczywających na cmentarzu wojskowym w Kiełpinie, bohaterów tej ziemi zależy od tego, kto jest burmistrzem.
Tomasz Dąbrowski
burmistrz Łomianek

[obrazek]
W odpowiedzi na pytanie radnej Pani Sylwii Maksim-Wójcickiej na sesji 25 sierpnia 2011 oraz interpelację z dnia 30 sierpnia 2011 r. wyjaśniam, co następuje:

1. Jaka jest rola gminy i pracowników w organizacji imprezy „Rekonstrukcja bitwy pod Łomiankami 1939” zaplanowanej na 10 września br. zaraz po zakończeniu uroczystości patriotycznych na cmentarzu wojskowym w Kiełpinie?
Gmina Łomianki od wielu lat poszukuje swojej tożsamości historycznej, która może stać się strategicznym elementem promocji Ziemi Łomiankowskiej. Dlatego też ze szczególną satysfakcją przyjąłem pomysł dwóch lokalnych stowarzyszeń: Nasze Łomianki i Uniwersytet Trzeciego Wieku, aby odtworzyć wydarzenia z 1939 roku, które miały miejsce na naszym terenie. Jako burmistrz ponad 20 tysięcznej gminy udzieliłem pełnego poparcia pomysłodawcom i zobowiązałem się do pomocy w organizacji i zabezpieczeniu tej imprezy przeznaczonej dla mieszkańców gminy Łomianki.
Od samego początku władze Łomianek podjęły działania zmierzające do realizacji tego projektu. Pomysł miał nieść ze sobą wartości historyczne, edukacyjne, społeczne, patriotyczne i przede wszystkim zmienić wizerunek Łomianek. Naszej decyzji o organizacji tej imprezy nie zmieniła nawet decyzja Rady Miejskiej, która na sesji 19 maja br. nie przyznała pieniędzy (100 tys. zł), ani nie udzieliła żadnego wsparcia w organizacji tego wydarzenia. Czas pokazał, że nasze działania były słuszne. Podjęliśmy gigantyczny wysiłek organizacji widowiska bez zgody radnych z klubów PO i Łączą nas Łomianki. Rekonstrukcja z udziałem dziesiątek koni, ciężkiego sprzętu oraz blisko 220 rekonstruktorów z całej Polski dostarczyła ponad 5 tysiącom widzów nie tylko z Łomianek ogromną porcję wzruszeń. Rekonstrukcja została zorganizowana na miarę aspiracji Łomianek. Radnym, którzy wątpili w możliwości organizacyjne urzędu i organizacji pozarządowych, zacytuję słowa Józefa Piłsudskiego: „Kto się boi Waterloo, ten nie ma swojego Austerlitz.”

2. Kto jest organizatorem rekonstrukcji? W jaki sposób Urząd Miejski wybrał organizatorów? W jaki sposób uregulowana została współpraca pomiędzy urzędem a innymi instytucjami biorącymi udział w realizacji imprezy?
Organizatorem rekonstrukcji była fundacja Polonia Militaris, organizator największych rekonstrukcji historycznych w Polsce. Jako burmistrz Łomianek wziąłem na siebie obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa i promocji imprezy. Wsparło nas wiele organizacji pozarządowych i instytucji, w tym: Starostwo Powiatu Warszawskiego Zachodniego, Dowódca Garnizonu Warszawa, Dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego, a także Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacja Wojskowości Polskiej, Klub Wiejski „Wilczeniec” oraz kilkadziesiąt grup rekonstrukcyjnych z całej Polski i olbrzymia rzesza wolontariuszy z Łomianek. Bezinteresowność wielu mieszkańców naszej Gminy ogromnie mnie zaskoczyła i utwierdziła w przekonaniu, że przy organizacji tak pożytecznych społecznie działań mieszkańcy Łomianek staną po właściwej stronie. Przychyliłem się zatem do propozycji stowarzyszeń: Nasze Łomianki i Uniwersytet Trzeciego Wieku, aby rekonstrukcję zorganizowała fundacja Polonia Militaris i współpracujące z nią inne organizacje pozarządowe.

3. Jakie obowiązki gmina zobowiązała się wykonać w ramach patronatu nad uroczystością? Czy podpisana została przez Pana lub Pana zastępców lub inne osoby upoważnione przez Pana jakakolwiek umowa o współpracy pomiędzy urzędem a organizatorami imprezy? Czy Pan lub inna osoba upoważniona przez Pana, podpisywał jakiekolwiek pisma dotyczące organizacji rekonstrukcji do potencjalnych sponsorów lub współorganizatorów? Jeżeli tak, proszę o przekazanie kopii takich umów, porozumień lub pism.
Wziąwszy na siebie obowiązek promocji imprezy, zawarłem porozumienie (pomiędzy Gminą Łomianki a Fundacją Polonia Militaris) w sprawie objęcia patronatu nad uroczystościami 10 września br., w tym rekonstrukcji historycznej „Bitwa pod Łomiankami 1939”.
Tradycyjnie, jako burmistrz Łomianek zadbałem o coroczny poczęstunek dla gości, naszych kombatantów oraz zapewniłem bezpieczeństwo i organizację tegorocznych Dni Łomianek, które rozpoczęły się 10 września 2011 mszą na cmentarzu wojennym w Kiełpinie, zakończyły rekonstrukcją „Bitwa pod Łomiankami 1939”. Dodam jeszcze, że zorganizowane w dniach 5-9 września br. Muzeum Polowe, które działało na terenie Klubu Wiejskiego „Wilczeniec” odwiedziło ok. 1000 dzieci i młodzieży, również zostało sfinansowane przez jednego ze sponsorów.
Bardzo żałuję, ze setki rekonstruktorów, organizacji pozarządowych, wolontariuszy, mieszkańców Łomianek biorących udział w realizacji tego projektu zamiast dowodów wdzięczności spotkało się z zarzutami także z Pani strony: czy to na sesjach, czy na komisjach. Wyrazem tego jest choćby przesłane przez Panią pismo jeszcze przed samą rekonstrukcją.
Uprzedzając kolejne Pani interpelacje próbujące zdyskredytować ogromny sukces tegorocznych Dni Łomianek – „Bitwa pod Łomiankami 1939”, przedstawiam powyżej koszty tej imprezy w porównaniu z rokiem ubiegłym.
Tomasz Dąbrowski
burmistrz Łomianek

Na stronie www.lomianki.pl oraz www.bitwa.lomianki.pl, oprócz dziesiątek filmów oraz setek – amatorskich i profesjonalnych – zdjęć z rekonstrukcji, opublikowane zostało sprawozdanie z uroczystości. W najbliższym czasie na antenie TVP Warszawa będzie można również obejrzeć kilkunasto minutową relację z tego wydarzenia.

Opcje strony

do góry