Oficjalny Serwis Informacyjny

Aktualnie znajdujesz się na:

Nielegalne zmowy cenowe

Zmowy cenowe są nielegalne. Komunikat tej treści pojawił się w mediach. 46 stacji radiowych i telewizyjnych oraz portali internetowych wspiera kampanię promującą prawo antymonopolowe wśród przedsiębiorców.
Do kampanii przyłączają się także gminy.

STASZEK RADZI – PRZEDSIĘBIORCO SKORZYSTAJ
Nielegalne zmowy cenowe

Zmowy cenowe są nielegalne. Dotkliwych sankcji finansowych możesz uniknąć, przyznaj się dobrowolnie – komunikat tej treści pojawi się w mediach. Bohater spotu UOKiK – Staszek będzie mógł radzić przedsiębiorcom dzięki uprzejmości 46 stacji i portali internetowych.

Do kampanii przyłączają się także gminy

Zgodnie z prawem za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję – np. zmowie cenowej grozi kara finansowa do 10 proc. ubiegłorocznego przychodu przedsiębiorcy. Istnieje jednak możliwość uniknięcia tak wysokiej sankcji. Taką okazję daje program łagodzenia kar (leniency) – uczestnicy zmowy mogą zgłosić się do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i dostarczyć dowodów na istnienie kartelu.
To rozwiązanie pojawiło się w polskim prawie w 2004 r. Od tego czasu do Urzędu wpłynęło 29 wniosków przedsiębiorców o objęcie programem. W celu zwiększenia tej liczby UOKiK prowadzi akcje edukacyjne skierowane do skruszonych uczestników karteli. Jedną z nich jest spot oparty na rysunkach Marka Raczkowskiego, ze Staszkiem w roli głównej. Jego bohater namawia pozostałych uczestników porozumienia do dobrowolnego przyznania się do zmowy.

[obrazek]

Historię Staszka radzącego przedsiębiorcom będzie można usłyszeć w radiu, zobaczyć w telewizji i internecie. Jest to możliwe dzięki uprzejmości 46 stacji radiowych i telewizyjnych oraz portali internetowych, które wspierając kampanię promującą prawo antymonopolowe wśród przedsiębiorców zgodziły się na bezpłatną emisję spotu.
Wspólne działania instytucji publicznych i mediów dają możliwość wpływania na poziom świadomości prawnej przedsiębiorców i konsumentów. Bez wsparcia mediów dotarcie z komunikatem do tak szerokiej grupy odbiorców byłoby niemożliwe – wyjaśnia Prezes Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel.

Przedsiębiorca, który jest uczestnikiem kartelu i chciałby skorzystać z programu łagodzenia kar może złożyć formalny wniosek osobiście w siedzibie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie, pracownikowi UOKiK do protokołu, pocztą, faxem, a także emailem na adres: leniency@uokik.gov.pl. Odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące programu, nawet anonimowe, udzielają prawnicy UOKiK pod numerem telefonu: 22 55 60 555.

UOKiK zaprasza także 24-25 listopada do Poznania na Europejski Dzień Konkurencji i Konsumentów. To najważniejsze wydarzenie polskiego przewodnictwa w Radzie UE organizowane przez UOKiK. Razem z gośćmi – m.in. Leszkiem Balcerowiczem i Joaquinem Almunią, Wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej, Komisarzem ds. Konkurencji – pokażemy, w jaki sposób konkurencja wpływa na dobrobyt konsumentów.

[obrazek]

źródło: UOKiK

Opcje strony

do góry