Oficjalny Serwis Informacyjny

Aktualnie znajdujesz się na:

Bezpieczeństwo przeciwpowodziowe – warsztaty

O podniesieniu efektywności infrastruktury przeciwpowodziowej i systemu melioracji oraz zmniejszeniu ryzyka powodziowego debatowali w urzędzie wojewódzkim uczestnicy warsztatów, będących elementem Programu Bezpieczeństwa Powodziowego w Dorzeczu Wisły Środkowej.

Bezpieczeństwo przeciwpowodziowe – warsztaty

O podniesieniu efektywności infrastruktury przeciwpowodziowej i systemu melioracji oraz zmniejszeniu ryzyka powodziowego związanego z zagospodarowaniu przestrzennym debatowali w urzędzie wojewódzkim uczestnicy kolejnych warsztatów, będących elementem Programu Bezpieczeństwa Powodziowego w Dorzeczu Wisły Środkowej. Dyskutowano też o ekologicznych aspektach ochrony przeciwpowodziowej.

[obrazek]

Warsztaty zorganizowano w ramach I priorytetu Programu – inżynierskie środki ochrony przed powodzią. Podczas spotkania oceniono stan techniczny urządzeń przeciwpowodziowych (m. in. wałów przeciwpowodziowych, stopni wodnych). Wstępnie zidentyfikowano urządzenia przeciwpowodziowe wymagające przebudowy i pożądane miejsca lokalizacji nowych urządzeń. Rozpatrywano celowość utrzymania niektórych obiektów ochrony przeciwpowodziowej. Przeanalizowano również stan techniczny systemu melioracji podstawowej i oceniono zagospodarowanie terenu pod kątem możliwości odwadniająco – nawadniających. Uczestnicy zajęli się ponadto wytypowaniem obszarów, gdzie nieodpowiednie zagospodarowanie terenu w stosunku do systemu melioracji zwiększa ryzyko powodziowe. Określono wstępną listę zadań możliwych do realizacji do 2016, do 2020 i do 2030 r. W konsultacjach wzięli udział przedstawicieli m.in. Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych oraz Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie.

W drugiej części zebrania, dotyczącej II priorytetu Programu – proekologiczne działania dla ochrony przed powodzią – do ekspertów dołączyli reprezentanci Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Podczas obrad oceniono wpływ zwierząt na międzywale i budowle przeciwpowodziowe w ostatnich latach. Problemem są tamy bobrów i nory lisów, które uszkadzają strukturę wałów. Określono także kryteria dotyczące standardów postępowania w tej kwestii.

Podczas warsztatów w ramach IV priorytetu Programu – zarządzanie kryzysowe i edukacja dla ochrony przed powodzią - przedstawiciele samorządów terytorialnych oraz organizacji pozarządowych wypracowywali procedury dotyczące pomocy humanitarnej w sytuacji kryzysowej, a dyrektorzy wydziałów bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego z urzędów wojewódzkich objętych Programem – procedury zarządzania w sytuacjach kryzysowych. Są to kolejne warsztaty organizowane w ramach tego priorytetu. Dotychczas, inicjatywa objęła m.in. wojewódzkich lekarzy weterynarii, którzy zajmowali się opracowaniem procedur pozwalających rolnikom i służbom ratunkowym zabezpieczać zwierzęta gospodarskie w trakcie powodzi. Przedstawiciele kuratoriów oświaty przygotowywali natomiast programy edukacyjne uczące dzieci i młodzież zachowania w sytuacjach kryzysowych. W warsztatach wzięli udział przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Łomiankach: Wojciech Tarnawski (Główny Specjalista ds. Inwestycji Zewnętrznych) oraz Dariusz Sierzputowski (Kierownik Referatu Ochrony Środowiska).

[obrazek]

Program Bezpieczeństwa Powodziowego w Dorzeczu Wisły Środkowej zakłada skoordynowane działania administracji rządowej i samorządowej. Jest przygotowywany i realizowany w sposób konsultacyjny – we współpracy z ekspertami, samorządami i organizacjami pozarządowymi, zajmującymi się ochroną środowiska. Udział w nim biorą wszystkie najważniejsze instytucje, odpowiadające za bezpieczeństwo powodziowe oraz wojewodowie i marszałkowie ze wszystkich województw, leżących w dorzeczu Wisły środkowej: mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, a także warmińsko-mazurskiego i łódzkiego. Więcej informacji na temat projektu można znaleźć w zakładce Programy Przeciwpowodziowe.

www.mazowieckie.pl

Opcje strony

do góry