Oficjalny Serwis Informacyjny

Aktualnie znajdujesz się na:

Na pomoc ofiarom przestępstw

Już po raz dwunasty w naszym kraju obchodzony jest Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw. Mieszkańcy naszej gminy mogą skorzystać z porad pracowników Prokuratury Rejonowej Warszawa Żoliborz.

Na pomoc ofiarom przestępstw
- Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw
-

Już po raz dwunasty w naszym kraju obchodzony jest Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw. Każdy zainteresowany może zgłosić się do Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych i otrzymać poradę prawną. Tych udzielają nie tylko prawnicy, ale także funkcjonariusze Policji, pracownicy socjalni, psychologowie oraz przedstawiciele instytucji pomocowych.

Mieszkańcy naszej gminy mogą skorzystać z porad pracowników Prokuratury Rejonowej Warszawa Żoliborz (ul. Karmelicka 9 w Warszawie). Dyżury będą pełnione do piątku 24 lutego w godzinach 9-16. Podczas dyżurów prokuratorzy będą udzielali pomocy ofiarom przestępstw poprzez pouczanie o prawach pokrzywdzonych i udzielaniu informacji praz porad niezbędnych do realizacji tych praw.

[obrazek]

W krajach Unii Europejskiej co roku 22 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ofiar Przestępstw – w Polsce obchodzony on będzie już po raz dwunasty. Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw to idea, która powstała jeszcze w 2000 roku, a jej celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych. Tegoroczne przedsięwzięcie jest realizowane razem z między innymi sądami, prokuraturami, Policją i organizacjami pozarządowymi. Tak jak w zeszłym roku działania będą się skupiały na udzielaniu porad prawnych podczas dyżurów w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. Na miejscu będzie można uzyskać informacje od prawników, policjantów, pracowników socjalnych, psychologów oraz przedstawicieli instytucji pomocowych.

Uroczysta inauguracja Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw odbyła się w Ministerstwie Sprawiedliwości. Policja podejmuje wszelkie działania, aby pomagać ofiarom przestępstw. Od 2010 roku istnieje specjalnie dla nich stworzony telefon zaufania. Funkcjonuje także telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Policjanci wykorzystują również system "Niebieskich kart", dzięki któremu wiedzą z jakimi instytucjami współpracować w konkretnych przypadkach – zwłaszcza przemocy domowej i jej ofiar.

źródło: www.policja.pl

Opcje strony

do góry