Oficjalny Serwis Informacyjny

Aktualnie znajdujesz się na:

Mazowsze: szczepienie lisów

W dniach 25 marca-16 kwietnia 2023 r. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii z udziałem Powiatowych Lekarzy Weterynarii przeprowadza wiosenną akcję szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego. Szczepionka będzie wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Przynęty ze szczepionką nie wolno dotykać. Zwierzęta nie przyjmą tych z zapachem człowieka. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt.
Na terenie województwa mazowieckiego zostanie przeprowadzona akcja szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.
Szczepienie wykonuje się przy użyciu doustnej szczepionki LYSVULPEN umieszczonej we wnętrzu przynęty, w kształcie krążka, koloru brunatno-zielonego o zapachu rybnym. Zrzuty
oraz wyłożenie ręczne nie obejmują zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych.
Szczepionka uodparnia wyłącznie lisy.
Każdy, kto miałby styczność ze szczepionką powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny. Należy także zwrócić uwagę na domowe czworonogi, których ewentualny kontakt z preparatem należy zgłosić lekarzowi weterynarii.
Lis jest zwierzęciem wolno żyjącym, najbardziej podatnym na zakażenie wirusem wścieklizny.
Regularne szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowań.

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii
az
17.03.2023

Opcje strony

do góry