Urząd Miejski w Łomiankach

https://www.lomianki.pl/pl/gmina-lomianki/honorowi-obywatele/8500,Leon-Copin-Pani-Teresa-Kulesza-i-P-Andrzej-Kulesza.html
17.07.2024, 22:21

Leon Copin, Pani Teresa Kulesza i P. Andrzej Kulesza

Honorowi Obywatele Gminy Łomianki: mer Noyelles les Vermelles - Leon Copin, Pani Teresa Kulesza i P. Andrzej Kulesza

Uchwała w sprawie nadania Honorowego Obywatelstwa Gminy Łomianki P. Andrzejowi Kuleszy

Pan Andrzej Kulesza urodził się 15 lipca 1923 roku w Aleksandrowie Kujawskim. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej (Wydział Architektury). Na stałe mieszka w Vaudricorut w departamencie Pas de Calais we Francji, w pobliżu miasta partnerskiego Łomiankom - Noyelles les Vermelles. Jako honorowy przedstawiciel Polonii francuskiej ds. współpracy z konsulatem w Lille, zainicjował podpisanie umowy o współpracy Łomianek i Noyelles les Vermelles (27 kwietnia 1991 rok). Ponadto: założył firmę ECO-FRANCE w Łomiankach, zatrudniającą polskich rzemieślników, opracował projekt osiedla komunalnego Fabryczna oraz wdrożył niskonakładową i energooszczędną technologię francuską budowy domów ekologicznych, nawiązał współpracę z prywatnymi przedsiębiorcami z Łomianek, którzy promowali swoje wyroby we Francji, opracował dla gminy nowatorski projekt węzła komunikacyjnego Brukowa - trasa E-7, uwzględniający budowę centrum handlowego. Jest promotorem polskiej nauki, historii, kultury, opiekunem wielu nekropolii polskich żołnierzy we Francji.

Uchwała w sprawie nadania Honorowego obywatelstwa Gminy Łomianki Teresie Kuleszy

Pani Teresa Kulesza urodziła się w Marles les Mines w północnej Francji. Jest zasłużoną działaczka polonijną w okręgu Lens, Lille. Pani Kulesza objęła mecenat nad merytorycznym przygotowaniem ekspozycji muzealnej w Lorette, w części poświęconej żołnierzom polskim walczącym na froncie w płn. Francji, corocznie wspomaga realizację projektu "Poussin" z udziałem naszych najmłodszych piłkarzy, przygotowuje wymiany dzieci i młodzieży z Łomianek, biorąc w nich czynny udział ( Cote d' Opale, Alpy, Bretania, Noyelles, organizowała we Francji koncerty zespołów folklorystycznych z Polski, jest projektantem i wykonawcą witraży kryształowych godła państwowego RP i herbu Łomianek.

Uchwała w sprawie nadania Honorowego obywatelstwa Gminy Łomianki Leonowi Copin

Urodził się 17 marca 1936 roku w Noyelles les Vermelles w departamencie Pas de Calais we Francji. Od 38 lat pełni funkcję mera tego partnerskiego Łomiankom miasta. Pan Leon Copin objął patronatem i zorganizował międzynarodową wystawę oraz sesję historyczną poświęconą polskim żołnierzom poległym na froncie I wojny światowej we Francji pt" Grande d'Honneur de Lorette" w 2007 roku, nawiązał kontakty ze środowiskiem kombatanckim Stowarzyszenia Lorette (Francja) z kombatantami z Łomianek, zainicjował współpracę między Gimnazjum nr 1 i LO w Łomiankach z zespołem szkół średnich w Noeux les Mines, zorganizował 8 wymian młodzieży szkolnej.

Opcje strony