Oficjalny Serwis Informacyjny

Ekologia na co dzień cz.2

Podpowiadamy, na co jeszcze zwrócić uwagę, by zyskał nasz domowy budżet i naturalne środowisko.

Ważne są nie tylko przemyślane zakupy i energooszczędny sprzęt AGD. Niewiele potrzeba, by przekształcić codzienne nawyki w bardziej ekologiczne.

Zadbaj o izolację domu
Uszczelniając ściany zewnętrzne, stropy, okna i drzwi, możesz zmniejszyć koszty ogrzewania nawet o 20 proc. Zrób to samodzielnie lub zatrudnij specjalistę, który doradzi wykonanie odpowiedniej izolacji.

Kupuj lokalne produkty
W ten sposób masz pewność, że produkty są świeże i nienaszpikowane chemikaliami w porównaniu z owocami i warzywami sprowadzanymi z zagranicy. Zakup lokalnych produktów pomoże także zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska i energię wykorzystywaną do transportu i składowania zamorskich produktów.

Wymień sprzęty AGD
Zamiana starego sprzętu AGD na nowy pozwoli zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie. Stary sprzęt możesz zostawić w sklepie, w którym dokonałeś zakupu nowego, lub zawieźć do specjalnego punktu, w którym zbierane są elektrośmieci. Akcje wymiany zużytego sprzętu AGD organizowane są także co roku przez Urząd Miejski w Łomiankach – można wówczas wymienić zużyte urządzenia na rośliny i zioła.

Susz włosy chłodnym powietrzem
Jeśli suszarka ma dwa strumienie powietrza – ciepły i chłodny – zawsze wybieraj ten drugi. W ten sposób nie tylko zmniejszysz rachunki, ale też zadbasz o lepszą kondycję włosów.

Wymień psią obrożę
Wiele obroży przeciw pchłom zawiera pestycydy, które szkodzą zdrowiu. Jeśli więc dbasz o naturalne środowisko, własne zdrowie i bezpieczeństwo pupila, zapytaj weterynarza o alternatywne metody ochrony psa przed insektami.

Kup fikusa
To jeden z najlepszych i naturalnych sposobów oczyszczania powietrza. Jest w stanie usunąć nawet formaldehyd, czyli jedną z najsilniejszych substancji chemicznych znajdujących się w powietrzu. Rośliny zwiększają też wilgotność powietrza w pomieszczeniach. Zimą w mieszkaniach panuje wilgotność, która utrzymuje się na średnim poziomie 20–30 proc. Tymczasem optymalny dla nas poziom wilgotności to 40–60 proc. Dzięki obecności roślin jesteśmy w stanie się do niego zbliżyć.

Dbaj o rośliny
Więcej roślin to więcej tlenu, a co za tym idzie – działanie proekologiczne. Zadbaj o korzenie roślin w ogrodzie, zapewniając im warstwę ochronnej ściółki. Wykorzystaj korę, skoszoną trawę lub siano, aby spowolnić tempo parowania wody z korzeni roślin, hamując przy tym wzrost chwastów i zapewniając im składniki odżywcze.

Przestrzegaj ograniczeń prędkości
Agresywna jazda samochodem, czyli częste przyspieszanie i hamowanie, może zwiększyć zużycie paliwa nawet o 33 proc. Jeśli więc będziesz prowadzić zgodnie z kodeksem drogowym, podziękuje ci nie tylko środowisko, ale też twój portfel.

Wykorzystuj naturalne środki czystości
Zamiast kupować chemiczne środki czystości w sklepie, wykonaj je samodzielnie. Wymieszaj ocet z wodą i zastosuj jako naturalny płyn do mycia szyb lub jako spray na uporczywie rosnące chwasty między kostką brukową. W ten sposób unikniesz zanieczyszczania środowiska szkodliwymi środkami chwastobójczymi. O naturalnych środkach czystości pisaliśmy już w biuletynie (6/2020 i 7/2020).

Pierz w niższej temperaturze
Podczas prania nawet 90 proc. zużywanej energii służy do ogrzewania wody. Jeżeli ubrania po całodziennym użytkowaniu nie wymagają intensywnego czyszczenia, a jedynie odświeżenia, to zdecyduj się na zmniejszenie temperatury prania do 30 st. C. Odpowiednie detergenty i nowoczesne pralki doskonale poradzą sobie z praniem.

Zrezygnuj z suszarki do ubrań
Jeśli myślisz o suszarce, przemyśl to jeszcze raz. Tradycyjne suszenie zajmie ci więcej czasu i miejsca, jednak nie zużywa żadnej energii poza tą, która jest potrzebna do rozwieszenia prania, więc jest w pełni ekologiczne. Ponadto w suszarce bębnowej ubrania zniszczą się znacznie szybciej, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku wełny i jedwabiu.

Zrezygnuj ze świec
wiece zapachowe uwalniają do powietrza, którym oddychasz, chemikalia, a parafina i knot są głównymi źródłami sadzy w otoczeniu. Jeśli więc zależy ci na zdrowiu układu oddechowego, zrezygnuj ze świec lub wybieraj te, które zrobiono z naturalnego wosku, i skrop je olejkami eterycznymi.

Zainwestuj w listwy elektryczne
Kontroluj podłączenie do prądu nieużywanych urządzeń. Warto mieć co najmniej dwie listwy. Do jednej z nich wepnij wtyczki sprzętów, które włączasz wiele razy w ciągu dnia, np. telewizora i sprzętu grającego. Do drugiej natomiast podłącz wszystkie wtyczki, które nie muszą non stop być podpięte do prądu, np. ładowarkę do telefonu lub zasilacz do laptopa. Wystarczy tylko jednym guzikiem wyłączyć listwę, żeby zmniejszyć rachunki za prąd.

Wyłącz konsolę
Większość dostępnych na rynku konsol pobiera taką samą ilość energii w trakcie grania, jak i wtedy, gdy nie gramy, ale konsola jest włączona. Kupując konsolę, zwróć więc uwagę, aby miała tryb Auto Power, który spowoduje jej uśpienie w trakcie dłuższego czasu bezczynności, a to zmniejszy rachunki za prąd.

Źródło: BIUM 11/2021

Opcje strony

do góry