Oficjalny Serwis Informacyjny

Aktualnie znajdujesz się na:

Uważajmy na tlenek węgla

W ubiegłym sezonie 10 mieszkańców Mazowsza straciło życie trując się czadem, a 72 zostało rannych.
Pamiętajmy o czyszczeniu przewodów wentylacyjnych, regularnych przeglądach urządzeń grzewczych i montażu czujników tlenku węgla.

Apel wojewody - uważajmy na tlenek węgla

W związku z sezonem jesienno-zimowym i rozpoczęciem okresu grzewczego, Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki wystosował do mieszkańców Mazowsza apel o prawidłowym przestrzeganiu przepisów przeciwpożarowych i budowlanych.

W ubiegłym sezonie 10 mieszkańców Mazowsza straciło życie trując się czadem, a 72 zostało rannych. To mniej niż rok wcześniej, ale wiele z tych ofiar dziś mogłoby żyć. Pamiętajmy o czyszczeniu przewodów wentylacyjnych, regularnych przeglądach urządzeń grzewczych i montażu czujników tlenku węgla – apeluje Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

[obrazek]

Tlenek węgla (CO, nazywany czadem) jest to nieorganiczny związek chemiczny, tlenek węgla na II stopniu utlenienia. Nie posiada smaku, zapachu, barwy, nie szczypie w oczy i nie "dusi w gardle". Jest nieco lżejszy od powietrza, co powoduje, że w zamkniętych pomieszczeniach gromadzi się głównie pod sufitem, przenika przez ściany i stropy.  Ma silne własności toksyczne. Przy wysokich stężeniach CO - już po kilku wdechach - może nastąpić zgon, bez objawów ostrzegawczych, wskutek porażenia układu oddechowego oraz ostrej niewydolności układu krążenia. Powikłaniem zatruć tlenkiem węgla są zmiany zwyrodnieniowe w ośrodkowym układzie nerwowym, nerwobóle i niewydolność płuc, natomiast w zatruciach przewlekłych: bóle i zawroty głowy, znużenie, zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym objawiające się: pogorszeniem pamięci i zdolności koncentracji, bezsennością.

W trosce o własne bezpieczeństwo

Główną przyczyną zatruć czadem jest: niedostosowanie istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi lub niesprawność przewodów kominowych (wentylacyjnych, spalinowych i dymowych), dlatego apelujemy:

Mieszkańcu, nie dokonuj przeróbek kominów na własną rękę!
Pamiętaj, nie zaklejaj kratek wentylacyjnych ani okien!

Opcje strony

do góry