Oficjalny Serwis Informacyjny

Aktualnie znajdujesz się na:

Czym jest GPSZOK?

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, gminy mają obowiązek stworzyć system gospodarowania odpadami komunalnymi i zapewnić odbiór wszystkich odpadów wytwarzanych przez mieszkańców.

Czym jest GPSZOK?

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, gminy mają obowiązek stworzyć system gospodarowania odpadami komunalnymi i zapewnić odbiór wszystkich odpadów wytwarzanych przez mieszkańców.

[obrazek]

Elementem obligatoryjnym zadań własnych gminy w zakresie zapewnienia czystości i porządku na jej terenie jest tworzenie punktów selektywnego zbierania. Zgodnie z art. 3 ust. 2 pkt 6 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, gminy tworzą punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych w sposób zapewniający łatwy dostęp dla wszystkich mieszkańców gminy.

Punkt gromadzenia odpadów to miejsce odbioru surowców wtórnych oraz innych problemowych odpadów, których nie można wyrzucać do pojemnika na zmieszane odpady komunalne jak np. odpady wielkogabarytowe (np. meble, urządzenia sanitarne), sprzęt AGD i RTV, zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne, odpady, których nie wolno składować, zużyte opony, świetlówki, gaśnice, puszki po farbach i aerozolach, baterie, oleje, akumulatory itp. odpady z remontów gruz, ziemia, cegła, beton; odpady zielone z pielęgnacji terenów zielonych, drewno zmieszane i impregnowane. Należy pamiętać, że punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych nie będzie stacją przeładunkową odpadów zmieszanych, ani tym bardziej miniskładowiskiem. Będzie miejscem, gdzie mieszkaniec bezpłatnie dostarczy odpady problemowe z gwarancją, że zostaną one właściwie i bez szkody dla środowiska zagospodarowane.  Zbiórka odpadów będzie prowadzona w sposób selektywny. Poszczególne rodzaje odpadów będą gromadzone oddzielnie, w odpowiednio oznakowanych kontenerach lub pojemnikach przeznaczonych do gromadzenia poszczególnych rodzajów odpadów, postawionych na utwardzonej nawierzchni. W zależności od rodzaju odpadów kontenery/pojemniki będą szczelne i zamykane.

Podczas konsultacji społecznych przeprowadzonych w grudniu zeszłego roku, dużo uwagi poświęcono tematowi lokalizacji GPSZOK. Podczas spotkania przedstawiono obecnym, wykaz niezabudowanych działek gminnych, na których potencjalnie mógłby zaistnieć GPSZOK. W wyniku przeprowadzonej analizy dowiedziono, iż tylko działka przy ul. Brukowej spełnia wymagania umożliwiające organizację przedmiotowego punktu. Analizie poddano takie parametry jak lokalizacja-sąsiedztwo, odległość od najbliższej zabudowy mieszkaniowej, powierzchnia działki.

Zgodnie rozporządzeniem z 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, punkty do zbierania lub przeładunku odpadów, w tym złomu zaliczają się do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko i wymagają uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Wobec powyższego Burmistrz Łomianek uzyskał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach orzekającą brak konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia polegającego na urządzeniu gminnego punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych na terenie działki 681 (decyzja znak ROŚ.6220.19.2012 z 31 stycznia 2013 r.) W ślad za decyzja środowiskową uzyskano decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego polegającej na budowie gminnego punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych (w skład którego wchodzi utwardzenie nawierzchni z kostki betonowej, budowy wiat oraz kontenera biurowego).

10 kwietnia 2013 roku Burmistrz Łomianek ogłosił przetarg na zadanie pn. Odbiór odpadów komunalnych od mieszkańców oraz obsługa punktu selektywnego zbierania odpadów. Część I Odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych od właścicieli zamieszkałych nieruchomości zlokalizowanych na terenie gminy Łomianki. Część II Utrzymanie i obsługa gminnego punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych (GPSZOK) zlokalizowanego na terenie gminy Łomianki.

Katarzyna Wrońska
Referat Ochrony Środowiska

Opcje strony

do góry