Oficjalny Serwis Informacyjny

Kompleksowe działania zmierzające do poprawy jakości powietrza w Gminie Łomianki

Opis projektu: Zakres rzeczowy zadania obejmuje:

  1. Zagospodarowanie terenu zieleni w ciągu ul. Warszawskiej na odcinku od Fabrycznej do ul. Bołtucia – projektowane zagospodarowanie terenu zieleni zakłada stworzenie nowej organizacji przestrzeni publicznej z możliwością wykorzystania terenu placu jako zielonej przestrzeni do wypoczynku biernego w otoczeniu zieleni zorganizowanej. Celem projektu jest zastosowanie jak największej ilości roślin zimozielonych, kwitnących o kolorowym ulistnieniu, ale w grupach zwartych i jednolitych. Dodatkowo projektuje się trawniki z siewu, odporne na niesprzyjające warunki zewnętrzne, dobrze znoszące intensywne eksploatowanie i nie wymagające częstego koszenia.
  2. Zakup narzędzi i urządzeń do kontroli palenisk domowych w zakresie spełniania przepisów mazowieckiej uchwały antysmogowej:
    1. 1 zestaw do poboru próbek popiołu z paleniska, składający się z pojemników na próbki oraz różnymi rodzajami szufelek i szpatułek do wyboru w ręku do pobierania z paleniska popiołu i zdrapania ze ścianek osadu,
    2. 1 dron (platforma bezzałogowa do wynoszenia aparatury pomiarowej w powietrze) badający skład dymu z kominów, wyposażony w specjalne czujniki pomiarowe do badania obecności PM10, PM2,5, PM1, chlorku wodoru, etanolu amoniaku i formaldehydu w dymie,
    3. 1 mobilne laboratorium czylianalizator pyłu zawieszonego w powietrzu z walizkowym zestawem do pomiarów środowiskowych, który daje możliwość równoczesnej analizy stężenia masowego pyłu z podziałem na frakcje o określonych rozmiarach cząstek wraz z przenośnym detektorem wielogazowym z funkcją odczytu 4 gazów: siarkowodór, tlenek azotu, tlenek węgla i lotne związki organiczne.
  3. Zakup 12 oczyszczaczy powietrza przeznaczonych do szkół, przedszkoli i budynków UM w Łomiankach – wysokiej jakości oczyszczacze powietrza będą eliminować wirusy, roztocze, bakterii oraz przede wszystkim szkodliwe pyły zawieszone PM 2,5 i PM 10 (które wchodzą w skład smogu).
  4. Przeprowadzenie działań edukacyjnych dla mieszkańców upowszechniające wiedzę i podnoszących świadomość społeczną w zakresie problematyki ochrony powietrza (organizacja warsztatów i spotkań z mieszkańcami, przygotowanie materiałów edukacyjnych – ulotki, plakaty, broszury, organizacja wydarzeń skierowanych do mieszkańców).

 

 

Dotacja uzyskana z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza MAZOWSZE 2019”.

 

Planowana całkowita wartość przedsięwzięcia: 150 000,00 zł

Przyznane dofinansowanie: 75 000,00 zł

Planowany termin realizacji zadania: do 15.11.2019 r.

Opcje strony

do góry